Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začaly státní maturity na nečisto. Jsou věci, co se mi nelíbí, říká Dobeš

Věda

  10:57
LUTÍN - Na více než 1200 středních školách v České republice dnes dopoledne odstartovala generálka na státní maturity. Ty se poprvé uskuteční na jaře příštího roku a prověrka má ověřit jejich připravenost.
Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto.

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Ministr školství Josef Dobeš (VV) ji zahájil na Sigmundově střední škole strojírenské v Lutíně na Olomoucku, kde jí dnes účastní šest desítek studentů. Maturitní generálka potrvá do 14. října a výsledky budou známy 3. listopadu.

Dobeš dnes novinářům řekl, že po teoretické stránce je zkouška připravená dobře. "Ale prakticky moc nevíme. A teprve dnes zjistíme, jak ta logistika a jak ta organizace je nastavena," řekl ministr po zahájení zkoušky.

Státní maturita společně se srovnávacími zkouškami v 5. a 9. ročníku základních škol by se podle něj měly stát dvěma hlavními kroky ke zkvalitnění vzdělávání. Maturitní testy jsou nyní nastaveny tak, že by v prvním kole zkoušky nemělo uspět 20 procent studentů.

Dobeš připustil, že se z generálky státní maturity stalo politikum a provází ji řada nejasností, například v otázce ceny, jejího průběhu nebo logistiky. Jen generálka maturitního testu přijde na 120 milionů korun.

"Já nezastírám, že je to něco, s čím já nejsem spokojený a co se mi nelíbí," uvedl Dobeš. "Na druhou stranu jsem naprosto přesvědčený, že je potřeba zkvalitnit celý proces českého vzdělávání. Tam státní maturity má jasný důraz a jasný akcent," doplnil.

Dobeš nyní připravuje změnu školského zákona. Počítá se v ní pouze s jednou přihláškou na střední školu nebo omezeným funkčním období ředitelů škol, kteří by měli být i snáze odvolatelní. Změny by se měly dotknout i zahraničních základních škol. Materiál chce vládě předložit do měsíce.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat