Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začaly státní maturity na nečisto. Jsou věci, co se mi nelíbí, říká Dobeš

Věda

  10:57
LUTÍN - Na více než 1200 středních školách v České republice dnes dopoledne odstartovala generálka na státní maturity. Ty se poprvé uskuteční na jaře příštího roku a prověrka má ověřit jejich připravenost.
Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto.

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Ministr školství Josef Dobeš (VV) ji zahájil na Sigmundově střední škole strojírenské v Lutíně na Olomoucku, kde jí dnes účastní šest desítek studentů. Maturitní generálka potrvá do 14. října a výsledky budou známy 3. listopadu.

Dobeš dnes novinářům řekl, že po teoretické stránce je zkouška připravená dobře. "Ale prakticky moc nevíme. A teprve dnes zjistíme, jak ta logistika a jak ta organizace je nastavena," řekl ministr po zahájení zkoušky.

Státní maturita společně se srovnávacími zkouškami v 5. a 9. ročníku základních škol by se podle něj měly stát dvěma hlavními kroky ke zkvalitnění vzdělávání. Maturitní testy jsou nyní nastaveny tak, že by v prvním kole zkoušky nemělo uspět 20 procent studentů.

Dobeš připustil, že se z generálky státní maturity stalo politikum a provází ji řada nejasností, například v otázce ceny, jejího průběhu nebo logistiky. Jen generálka maturitního testu přijde na 120 milionů korun.

"Já nezastírám, že je to něco, s čím já nejsem spokojený a co se mi nelíbí," uvedl Dobeš. "Na druhou stranu jsem naprosto přesvědčený, že je potřeba zkvalitnit celý proces českého vzdělávání. Tam státní maturity má jasný důraz a jasný akcent," doplnil.

Dobeš nyní připravuje změnu školského zákona. Počítá se v ní pouze s jednou přihláškou na střední školu nebo omezeným funkčním období ředitelů škol, kteří by měli být i snáze odvolatelní. Změny by se měly dotknout i zahraničních základních škol. Materiál chce vládě předložit do měsíce.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...