Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zachraňte korálové útesy, 100 milionům lidí hrozí hlad

Potápěč u korálového útesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápěč u korálového útesu. | foto: AFP

MANADO (INDONÉSIE) Zhruba stovce milionům lidí hrozí ztráta živobytí, pokud nebudou podniknuty rázné kroky k ochraně korálových útesů v jihovýchodní Asii. Uvádí se to ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF), podle níž by tyto útesy se svými bohatými ekosystémy mohly kvůli klimatickým změnám do konce století zcela zmizet.

Takzvaný Korálový trojúhelník, který zahrnuje území Indonésie, Filipín, Malajsie, Papuy-Nové Guineje, Šalamounových ostrovů a Východního Timoru, je domovem 30 procent světových korálových útesů. Co se týče biodiverzity, je oblast přirovnávána k amazonskému pralesu.

Korálové útesy ničí stoupající teplota vody v mořích v důsledku globálního oteplování, k němuž podle expertů přispívají emise skleníkových plynů, především oxidu uhličitého.

Pokud nebudou do roku 2020 exhalace oxidu uhličitého zredukovány ve vyspělých zemích o 40 procent oproti hodnotám z roku 1990 a v rozvojových zemích o 30 procent v porovnání se současnými hodnotami, zahubí zvýšená teplota oceánu s největší pravděpodobností rozsáhlé mořské ekosystémy a polovinu ryb v nich, konstatuje WWF v 220stránkové zprávě prezentované dnes na světové konferenci o oceánech v indonéském Manadu.

Stovky miliony lidí jsou závislé na mořských zdrojích
V takovém případě bude jedna třetina z asi 300 milionů lidí v jihovýchodní Asii, jejichž příjmy jsou nyní závislé na mořských přírodních zdrojích, nucena opustit pobřeží a najít si jiné zaměstnání. Lze předpokládat, že nedostatek potravin a zoufalství podnítí radikalismus a společenské nepokoje v oblasti, kde komerční rybolov dnes zajišťuje roční příjmy ve výši tří miliard dolarů.

"Bude to znamenat chudobu, a když k tomu přidáme případné zaplavení pobřežních regionů, můžeme očekávat destabilizaci celých komunit," uvedl hlavní autor zprávy a odborník na mořskou ekologii z Queenslandské univerzity Ove Hoegh-Guldberg, podle něhož za posledních 40 let Korálový trojúhelník přišel minimálně o 40 procent korálových útesů a mangrovů.

Podle zprávy WWF "cesta, kterou dnes ekologická situace ve světě postupuje, překonává nejhorší scénáře popsané ve zprávě". "Musí být podniknuta rozhodná akce, nebo vznikne zásadní krize a statisíce unikátních druhů a celé lidské komunity se ocitnou v nebezpečí," píše se ve zprávě, která čerpá z 300 publikovaných vědeckých studií a práce 20 klimatologů.

Cílem pětidenní konference, která na indonéském ostrově Sulawesi potrvá do pátku, je přitáhnout větší pozornost k problematice oceánů v rámci všeobecné diskuse o klimatických změnách a zahrnout tuto problematiku do jednání o nové mezinárodní dohodě o ochraně přírody, která by měla nahradit Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů po jeho vypršení v roce 2012. Rozhovory o nové dohodě by měly být uzavřeny na prosincovém summitu v Kodani.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!