130 let
Škola (Ilustrační foto)

Škola (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

S výběrem dalšího studia pomohou žákům základních škol nově i krátké filmy

Věda
  •   7:00
PRAHA - Žáci závěrečných ročníků základních škol si mohou vybrat obor prostřednictvím několika desítek filmových ukázek, které jsou k dispozici na portálu Infoabsolvent. Krátké filmy přibližují profese, jejichž náplň není tak známá. Natáčely se na školách a v reálných pracovištích.

Sdělil to Jiří Vojtěch, vedoucí oddělení analýz trhu práce a vzdělávání Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV). Právě tato instituce portál spravuje.

Asi před třemi lety vzniklo prvních 42 videí, které se věnovaly výhradně technickým profesím. Později bylo dotočeno dalších asi dvacet ukázek, mezi nimiž už nebyly jenom technické profese. Každý snímek trvá přibližně šest minut. „Dvě třetiny jsou věnovány tomu, jak pracuje specialista v daném oboru. Zbytek se zabývá tím, jak se žáci na daný obor připravují ve škole,“ uvedl Vojtěch.

Středoškoláci vytvořili roboty z Lega. Zasahují proti modelovým požárům

Základní myšlenkou podle něj bylo přiblížit dětem profese potřebné na trhu práce, o kterých děti nemají představu. „Zatímco každý ví, co dělá například kuchař, číšník nebo kadeřnice, u technických profesí je to složitější. Prakticky není možné, aby děti viděly při práci třeba strojaře, zámečníka, elektrikáře nebo obráběče,“ poznamenal.

Při volbě škol a pracovišť pro natáčení odborníci z NÚV se odborníci z NÚV obraceli především na aktivní školy, s nimiž mají dobré zkušenosti. Jejich kontakty hrály důležitou roli při volbě konkrétního pracoviště.

Nabídka učňovských a maturitních oborů

„Nechtěli jsme úplně superšpičkové firmy, protože to není reálné pracovní prostředí, s nímž se setká většina absolventů. Hledali jsme moderně vybavené prosperující firmy, aby to odpovídalo typické praxi,“ řekl Vojtěch.

Filmové ukázky jsou rozděleny na učňovské a maturitní obory. Hned u nich mají děti k dispozici odkaz na stránku s informacemi o daném oboru včetně uplatnění na trhu práce a školách, které ho nabízejí. Pokud žáci váhají, jakým směrem by se jejich další vzdělávací dráha měla ubírat, mohou si na tomto portálu vyplnit Profitest.

Portál žákům základních škol, kteří se chystají na přijímačky, nabízí kompletní databázi středních škol i učilišť. Prostřednictvím filtrů mohou děti s nějakým handicapem vyhledávat školy, které takto postižené žáky přijímají. Na webu jsou rovněž k dispozici detailní informace o situaci absolventů na trhu práce včetně míry nezaměstnanosti u konkrétních oborů.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás