Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná opravné kolo státních maturit

Věda

  14:00aktualizováno  15. září 9:00
PRAHA - Na středních školách začínají opravné písemné maturity. Přes 20.000 studentů se na ně sjede do 198 spádových škol. Testování potrvá týden, maturitní vysvědčení mají studenti dostat do 26. září.

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance foto:  František Vlček, Lidové noviny

Opravné maturity skládá celkem 20.400 studentů. Sedm studentů také podalo ke správnímu soudu žalobu na státní maturity. Kdyby uspěli, byla by maturita uznána více lidem a nejspíš by se změnila i pravidla zkoušek.

Ústní část maturit skládali studenti na své škole, výsledky se dozvěděli hned. Centrum pro přípravu maturit Cermat ale dosud žádné souhrnné údaje nemá. Písemné práce se budou konat ve 198 spádových školách, které byly vybrány tak, aby žádný student nejel dál než 20 kilometrů od původní školy.

ČTĚTE TAKÉ

Na 58 procent žáků bude opakovat test, zbytek pak písemné práce. Z češtiny bude opakovat téměř 43 procent maturantů, z cizího jazyka 30 procent a 27 procent z matematiky. Školy na pořádání opravných podzimních maturit dostaly z ministerstva školství 22 milionů korun.

Písemné maturity potrvají do 21. září, vysvědčení by měli studenti dostat do 26. září. Budou tak mít ještě šanci doložit maturitní vysvědčení na vysokých školách, kam se hlásili, a to ještě před začátkem akademického roku. V budoucnu by neúspěšní maturanti neměli opakovat celou zkoušku z daného předmětu, ale jen tu část zkoušky, v níž propadli.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat