Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádné saranče. Do bytu lezou v létě neškodné kobylky, říká entomolog

Věda

  7:00
Období letních měsíců přináší i vyšší aktivitu kobylek, které se v hojné míře zatoulávají do bytů a tam straší jejich majitele. Lidé si je navíc také mylně pletou se sarančaty. Není se však čeho bát. Podle entomologů jde o kobylky a ty jsou neškodné.

Kobylka zelená foto: P. Kočárek

Letošní rok byl teplotně mimořádně příznivý. Kobylky jsou za teplých letních večerů mnohem aktivnější, než v případě těch chladných. Díky tomu je jejich výskyt v domácností tento rok velmi častý.

"Jsou to druhy, které žijí v korunách stromu včetně velkých měst a jako takové mají tendenci šplhat nahoru po zdech a tak se dostávají otevřenými okny do bytu. Kobylka dubová také léta za světlem, takže občas přiletí do rozsvíceného okna," vysvětluje Petr Kočárek z Katedry biologie a ekologie z Ostravské univerzity. Naproti tomu saranče většinou neopouští travnaté plochy.  

Kobylky

V domácnostech se mohou objevit především dva druhy. Jedná se o kobylku dubovou (Meconema thalassinum) a kobylku zelenou (Tettigonia viridissima). Zejména kobylka zelená je poměrně velká (s křídly asi 7 cm). V podhůří je častější kobylka cvrčivá (Tettigonia cantas).

Samečci kobylek hledají vyvýšená místa, aby odtud mohli v podvečer lákat samičky. I v tomto případě se může stát, že při hledání vhodného místa vyšplhají po zdi až do bytu.

"Tyto kobylky jsou dravé, ale většinou neškodné. Nedokážou totiž prokousnout kůži ani na těch nejzranitelnějších místech, třeba mezi prsty na rukou. Větší bolesti ale nadělají, když je lidé chytí do ruky. Snaží se pak uvolnit a kopou zadníma nohama, které jsou opatřeny tvrdými trny," říká entomolog Lukáš Spitzer.

Pokud vás kobylky obtěžují, není nic jednoduššího, než je vypustit ven nebo vyhodit z okna. Nic se jim nestane. Umí dobře létat. Stoprocentním opatřením jsou sítě v oknech.

Nejdříve kobylky, potom motýli

Ani na podzim se nevyhnete problémům s hmyzem. "Do domácností mohou zaletět i velcí noční motýli – lišaji. Nastává totiž čas jejich migrace na jih Evropy. Lidé je často zaměňují s netopýry, až tak může být třeba lišaj smrtihlav velký," upozorňuje Spitzer.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat