Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Žádné saranče. Do bytu lezou v létě neškodné kobylky, říká entomolog

Kobylka zelená | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kobylka zelená | foto: P. Kočárek

Období letních měsíců přináší i vyšší aktivitu kobylek, které se v hojné míře zatoulávají do bytů a tam straší jejich majitele. Lidé si je navíc také mylně pletou se sarančaty. Není se však čeho bát. Podle entomologů jde o kobylky a ty jsou neškodné.

Letošní rok byl teplotně mimořádně příznivý. Kobylky jsou za teplých letních večerů mnohem aktivnější, než v případě těch chladných. Díky tomu je jejich výskyt v domácností tento rok velmi častý.

"Jsou to druhy, které žijí v korunách stromu včetně velkých měst a jako takové mají tendenci šplhat nahoru po zdech a tak se dostávají otevřenými okny do bytu. Kobylka dubová také léta za světlem, takže občas přiletí do rozsvíceného okna," vysvětluje Petr Kočárek z Katedry biologie a ekologie z Ostravské univerzity. Naproti tomu saranče většinou neopouští travnaté plochy.  

Kobylky

V domácnostech se mohou objevit především dva druhy. Jedná se o kobylku dubovou (Meconema thalassinum) a kobylku zelenou (Tettigonia viridissima). Zejména kobylka zelená je poměrně velká (s křídly asi 7 cm). V podhůří je častější kobylka cvrčivá (Tettigonia cantas).

Samečci kobylek hledají vyvýšená místa, aby odtud mohli v podvečer lákat samičky. I v tomto případě se může stát, že při hledání vhodného místa vyšplhají po zdi až do bytu.

"Tyto kobylky jsou dravé, ale většinou neškodné. Nedokážou totiž prokousnout kůži ani na těch nejzranitelnějších místech, třeba mezi prsty na rukou. Větší bolesti ale nadělají, když je lidé chytí do ruky. Snaží se pak uvolnit a kopou zadníma nohama, které jsou opatřeny tvrdými trny," říká entomolog Lukáš Spitzer.

Pokud vás kobylky obtěžují, není nic jednoduššího, než je vypustit ven nebo vyhodit z okna. Nic se jim nestane. Umí dobře létat. Stoprocentním opatřením jsou sítě v oknech.

Nejdříve kobylky, potom motýli

Ani na podzim se nevyhnete problémům s hmyzem. "Do domácností mohou zaletět i velcí noční motýli – lišaji. Nastává totiž čas jejich migrace na jih Evropy. Lidé je často zaměňují s netopýry, až tak může být třeba lišaj smrtihlav velký," upozorňuje Spitzer.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?