Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákon degraduje vysokoškolské vzdělávání, tvrdí univerzita

Věda

  13:52
PRAHA - Nepromyšlené zásahy a degradace vysokoškolského vzdělávání. Tak zhodnotila Univerzita Karlova plány ministra školství Josefa Dobeše (VV) na reorganizaci vysokoškolského systému a způsobu získávaní titulů.
Studenti na vysoké škole - ilustrační foto

Studenti na vysoké škole - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Jednalo by se o celý systém nepromyšlených zásahů, které by ve svých důsledcích degradovaly vysokoškolské vzdělání," stojí ve stanovisku Univerzity Karlovy k návrhu připravovaného zákona o vysokých školách. Upozornil na to deník Právo. 

Čtěte také

Návrh zákona, jenž v současné době připomínkují vysoké školy, počítá s tím, že by se zavedly dvouleté studijní programy nebo že by současnou Akreditační komisi nahradila Agentura pro kvalitu vysokého školství.

Dvouleté programy by fungovaly jako předstupeň bakalářských oborů. Kromě toho chce ministr zavést možnost získat tak zvaný malý doktorát bez magisterského titulu. Zájemcům o doktorát by tak stačilo mít bakalářské vzdělání.

Hrozí destabilizace celého systému, varuje univerzita
Karlova univerzita ale zavedení jen dvouletých programů odmítá. Nesouhlasí také se zavedením jednoletých navazujících magisterských oborů pro odborníky z praxe. Do očí bíjící je podle univerzity návrh, že by na některé vysokoškolské programy mohli chodit i středoškoláci z odborných škol, kteří nemají maturitu. "Hrozí destabilizace celého vysokoškolského systému", upozorňuje zpráva univerzity, kterou podepsal rektor Václav Hampl.

K tématu

Podle ředitele odboru vysokých škol ministerstva školství Jiřího Nantla by plánované změny mohly zpřístupnit vysoké školy pro širší skupinu lidí. Kratší studijní cykly podle něj plánují zavést i další státy. "Ukazuje se, že je má nebo chce zavést skoro každá země v Evropě," řekl LN Nantl.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby titul PhDr. mohli získat i bakaláři?

Ano 130
Ne 2415
Je mi to jedno 101

Zákon by měl být hotový do konce roku, platit by mohl už od roku 2013. Ovlivnit jeho podobu by neměla ani možná výměna ministra. Proti Josefu Dobešovi (VV) totiž několikrát otevřeně vystoupil premiér Petr Nečas (ODS), který navrhoval i jeho odvolání.

S čím počítá připravovaný zákon

1. Otevření dvouletých studijních oborů na vysokých školách.
2. Zavedení jednoletého navazujícího magisterského oboru pro odborníky z praxe.
3. Udělování titulů PhDr. (tzv. malý doktorát) i studentům bez magisterského vzdělání. Pro přistoupení k rigorózní zkoušce by zájemcům stačil jen bakalářský titul.
4. Místo Akreditační komise má vzniknout Agentura pro kvalitu vysokého školství.
5. Zavedení odloženého školného.

Autor: