Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Věda

Zánětlivé onemocnění u dětí souvisí s koronavirem, zjistili italští vědci. Spojitost chce zkoumat WHO

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Aktualizováno
ŘÍM - Zvýšený výskyt zánětlivého onemocnění u dětí srovnávaného se vzácnou Kawasakiho nemocí nejspíše souvisí s prodělanou infekcí koronavirem. Zjistili to italští vědci, kteří své závěry publikovali v britském odborném periodiku The Lancet. Lékaři dosud o spojitosti mezi zánětlivým syndromem, který byl v posledních týdnech v mnoha zemích diagnostikován stovkám dětí, a chorobou covid-19 pouze spekulovali.
  14:55aktualizováno  20:38

Záhadnou chorobu u mladých pacientů s koronavirem zaznamenali lékaři nejen v Itálii, ale také v Británii, USA či Francii. Její průběh přirovnávají ke Kawasakiho nemoci, která způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce, či k syndromu toxického šoku. Kawasakiho nemoc se normálně vyskytuje zhruba u jednoho z 10 000 dětí, v poslední době se ale jí podobné zánětlivé onemocnění objevuje mnohem častěji.

Trest za drahé testy na koronavirus? Musíte se řídit maximální cenou, vzkazuje odběrovým místům ministr Vojtěch

Italští vědci poprvé přišli s důkazem, že důvodem častějšího výskytu může být právě koronavirová pandemie. U dětí v oblasti Bergama, které se se záněty v posledních týdnech léčily, se totiž prodělaná nákaza covidem-19 prokázala v osmi z deseti případů. Podle odborníků ale zřejmě byly nakažené i zbylé dvě děti, jen to neukázaly nedostatečně spolehlivé testy.

Míra výskytu nového onemocnění, které lékaři dočasně nazvali zkratkou PIMS-TS (Zánětlivý pediatrický multisystémový syndrom spojovaný s virem SARS-CoV-2), se v Bergamu za poslední měsíc zvýšila třicetkrát. I tak jde ale dál o vzácnou komplikaci, kterou prodělá jen zhruba jedno z tisíce nakažených dětí.

„Naše studie přináší první jasný důkaz spojitosti mezi nákazou virem SARS-CoV-2 a tímto zánětlivým stavem,“ řekl deníku The Guardian Lorenzo D’Antiga, primář dětského oddělení nemocnice v Bergamu, který se na studii podílel.

Spojitost mezi oběma chorobami chce zkoumat také WHO. „Počáteční hypotézy naznačují, že tento syndrom by mohl souviset s covidem-19... Vyzýváme všechny praktické lékaře na světě, aby spolupracovali se svými národními úřady a s WHO, abychom byli bdělí a lépe rozuměli tomuto syndromu u dětí,“ řekl na páteční tiskové konferenci v Ženevě generální ředitel zdravotnické organizace Tedros.

V Ostravě vyvinuli vlastní metodu testování protilátek proti koronaviru. Je přesnější než komerční testy a rychlotesty

Mezi příznaky zánětlivé choroby patří vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením a průjmem. Většina nemocných na léčbu dobře reaguje, fatální komplikace jsou vzácné.

V americkém státě New York už na zánětlivé onemocnění zemřely dvě děti a jeden mladý pacient, v Londýně za podobných okolností umřel čtrnáctiletý pacient. První úmrtí na nemoc přirovnávanou ke Kawasakiho chorobě v pátek ohlásila i Francie, kde v Marseille zemřel devítiletý chlapec. Celkem ve Francii dosud napočítali 125 nemocných s tímto syndromem.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...