Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S odkrytou žárovkou v bytě může být odposlouchávaný každý. Hlas ji umí čitelně ‚rozblikat‘

Věda

  12:00
TEL AVIV/PRAHA - Přímá viditelnost na visící žárovku, elektrooptický senzor přeměňující změny světla na elektronický signál a notebook. To je podle vědců z izraelské univerzity hlavní klíč k novému druhu neobvyklého typu odposlechu. Přelomovou techniku v oblasti špionáže možnou i na delší vzdálenosti nazvali „lamphone“.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

„Jakýkoliv zvuk v místnosti lze zachytit bez toho, aby bylo nutné cokoliv hacknout nebo tam mít jiné zařízení. Potřebujete jen přímo vidět na visící žárovku a je to,“ říká pro Wired.com Ben Nassi, výzkumník z Ben Gurionovy a univerzity v Negevu, který metodu odposlechu využívající svitu žárovky vymyslel společně s kolegy Yaronem Pirutinem a Borisem Zadovem.

Inovativní typ špionáže funguje tak, že zvuky vytvářejí pouhým okem neviditelné vibrace na skleněném povrchu žárovky, které vedou k nepatrným obměnám jejího světelného výkonu. Za pomoci dalekohledu je pak elektrooptický senzor schopný změny zachytit a převést je dále na analogový elektronický signál. Po využití analogově-digitálního převodníku a softwaru určenému k odfiltrování šumu vznikne konečná podoba zvuku.

Výhodou je podle vědců, že odposlech probíhá takřka v reálném čase. „To by mohlo umožnit, aby byl lamphone pro špionáž mnohem praktičtější než předchozí techniky,“ tvrdí Nassi, podle kterého první zkoušky metody byly úspěšné. Jako příklad uvedl úspěšné zaznamenání a následné rozpoznání songu „Let It Be“ od Beatles na vzdálenost pětadvaceti metrů.

Technika má nicméně podle nezávislých expertů svá omezení. Nassi a spol. používali při testech závěsnou žárovku a odborníci se shodují, že není jasné, zda by technologie byla stejně účinná i v případě užití běžné lampy či stropního světla. Vibrace by totiž nemusely být podle nich na povrchu těchto svítidel dostatečné k následnému rozpoznání zvuku.

Hlasové a hudební nahrávky, které výzkumníci použili při svých pokusech, byly navíc hlasitější než průměrná lidská konverzace, protože reproduktory byly nastaveny na maximální hlasitost. Tým vědců však argumentuje, že pracoval s relativně levným elektrooptickým snímačem a analogově-digitálním převodníkem, přesto zkoušky dopadly úspěšně. Faktem však zůstává, že z praktického hlediska je proti tomuto typu odposlouchávání  jednoduché obrany – zatáhnout žaluzie či zakrýt závěsy.

Podle webu Wired.com výzkumný tým okolo Bena Nassiho není prvním, který dokázal, že neočekávané zvukové jevy umožňují odposlech. Už před lety zjistili vědci například, že díky laserovému paprsku odraženému od okna sledovaného jsou špioni schopní zachytit zvuky uvnitř místnosti.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat