Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zbrojní průmysl v pravěku

Archologové odhalili pravěké technologické dílny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archologové odhalili pravěké technologické dílny. | foto: um, uw//ŠIMON/LN

PRAHA Archeologové posunuli vynález luku o 20 tisíc let hlouběji do minulosti a odhalili také pravěké technologické dílny.

Vynález luku přinesl do života pravěkých lidí revoluční změnu. Dostřel šípu byl podstatně větší než vzdálenost, na jakou mohl člověk hodit těžkým oštěpem. Účinnější zbraň zefektivnila nejen lov, ale i vedení válek. Počátky používání luku a šípů halí tajemství, protože dřevěné lučiště a tětivy vyrobené ze šlach nebo rostlinných materiálů dávno vzaly zasvé. Zůstaly jen hroty šípů.

Nejstarší známé doklady o užívání luku byly staré asi 40 000 let. Hrot, který nalezli jihoafričtí badatelé Lucinda Backwellová a Lyn Wadley z WitsUniversity v jeskyni Sibudu, proto přepisuje historii lidstva. Kostěný hrot ze Sibudu je dlouhý asi pět centimetrů a u vědců nejprve nevzbudil velkou pozornost. Teprve když se Backwellová a Wadley seznámili s rozsáhlou sbírkou hrotů k šípům, jaké odnepaměti vyráběli domorodí Křováci, došlo jim, jaký unikát se jim dostal do rukou.

Hrot se nápadně podobá kostěným hrotům šípů, které Křováci dodnes používají k lovu ptáků a malých savců. Je starý 60 000 let. Počátky používání luku posunul o 20 tisíc let dále do minulosti.

V následujících tisíciletích prodělal luk i šípy celou řadu proměn. Některé národy používaly velké luky s dlouhými, těžkými šípy. Jiné střílely lehké šípy z luků s krátkým lučištěm. Vedle dřeva se k výrobě luků používaly příležitostně i další materiály, například kosti. Také šípy prošly složitým technologickým vývojem od jednoduchých kostěných hrotů přes hroty z kamene až po lehké hroty napuštěné prudkými jedy.

Pokrok nepřicházel sám od sebe
Naši předci se věnovali zdokonalování luku a šípů zcela systematicky. Archeologické nálezy svědčí o tom, že pravěcí lidé měli „vývojové dílny“, v nichž hroty k šípům zdokonalovali.
Tým amerických antropologů vedený Lee Lymanem z University of Missouri studoval technologické inovace, jež se odehrály ve výrobě hrotů k šípům poté, co se luk dostal do arzenálu severoamerických lovců. „Pro tehdejšího člověka byly technologické změny a inovace klíčovou záležitostí,“ říká Lyman.

Luk a šípy se objevily v Severní Americe před 1500 lety a nahradily lehké oštěpy vrhané pomocí tzv. atlatlu. Tato krátká hůl se nasadila zářezem na konec oštěpu a s její pomocí pak bylo možné metat oštěpy na větší vzdálenost.

Centra technologických inovací
„Luk a šíp představují zcela odlišný systém,“ říká Lyman. „Lidé nemohli do luku nasadit oštěp, který používali pro metání pomocí atlatlu. Museli pochopit zákonitosti, které určují vlastnosti šípu v závislosti na stavbě jeho hrotu a dříku.“

Archeologické nálezy dokládají, že lidé se stavbou šípu experimentovali a že mnohde vznikaly jakási „centra technologických inovací“. Pravěcí lovci tu zkoušeli různé možnosti a hledali optimální konstrukci šípu. Jedna inovace si zákonitě vynutila kaskádu dalších změn. „Když uděláte hrot delší, tak bude zákonitě také těžší a vy tomu musíte přizpůsobit celý šíp,“ vysvětluje Lyman.

Proces zarputilého hledání ideálního šípu se projevil v neuvěřitelné pestrosti ve tvaru hrotů, jež je patrná v samotných počátcích užívání luku na severoamerickém kontinentě. Už nikdy potom nepoužívali indiáni tak široký sortiment hrotů. Neznamená to, že by novější šípy nebyly lepší. Naopak. Z arzenálu postupně mizely neúspěšné „modely“ hrotů a na jejich úkor se šířily hroty, které se lovcům osvědčily.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...