Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Západočeská univerzita má nový výzkumný komplex, míří na technologie

Věda

  7:30
PLZEŇ - Své největší vědecké centrum zaměřené na kybernetiku, matematiku a fyziku otevřela v sobotu v Plzni Západočeská univerzita. Evropské centrum excelence NTIS (Nové technologie pro informační společnost) spolu s novými výukovými prostory fakulty aplikovaných věd přišly včetně vybavení na 1,355 miliardy korun, téměř 80 procent dal evropský program Výzkum a vývoj pro inovace.

Slavnostní otevření nové budovy výzkumného centra NTIS a nových výukových prostor Fakulty aplikovaných věd (FAV) při Západočeské univerzitě (ZČU). foto: MAFRA - Ladislav Němec

Pro univerzitu je příležitostí zařadit se mezi evropskou špičku výzkumu a vývoje, sdělila rektorka Ilona Mauritzová. Jde o jedno ze čtyř nových výzkumných a vývojových kapacit univerzity; dvě už jsou dokončené.

Výzkum aplikovaných věd

Jen stavba budovy se vzájemně propojenými křídly stála 533 milionů Kč. Na ploše 23 000 metrů čtverečních bude pracovat téměř 500 zaměstnanců, z toho 270 výzkumníků. Celkové výdaje projektu NTIS činí přibližně jednu miliardu korun, z toho evropská dotace 758 milionů Kč. Náklady Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu jsou 355 milionů Kč, dotace EU činí 306 milionů Kč. Komplex, jehož součástí je parkování pro 155 aut, je jednou z největších investic univerzity.

"Evropské centrum excelence NTIS je vlajkovou lodí výzkumu fakulty aplikovaných věd. Otevírá prostor pro širokou mezinárodní spolupráci. Výzkum nachází konkrétní využití v průmyslových podnicích nejen v celé ČR i zahraničí," uvedla rektorka.

Stroje zde budou v lednu

Areál je součástí univerzitního kampusu na Borských polích. Ve větším šestipodlažním křídle NTIS bude pracovat 270 vědců a výzkumníků zaměřených na kybernetiku, informační a komunikační technologie, odborníci na mechaniku, fyziku, matematici a geomatikové. Naplno zahájí činnost od ledna 2015, až tam budou všechny přístroje a technologie.

Do druhého čtyřpodlažního křídla budovy, tedy Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu, se už v létě přestěhovaly všechny kanceláře, učebny a laboratoře fakulty a od letošního akademického roku ho budou využívat studenti a učitelé. Podle ředitele centra Pavla Nováka budou v nové budově pro studenty i veřejnost moderně vybavené konferenční sály s celkovou kapacitou až 400 lidí.

Zkoumají zde i vesmír

V NTIS pracují výzkumníci v pěti kooperujících programech. Jde o automatické řízení strojů a procesů, informační technologie, výzkum a vývoj nových inteligentních materiálů, výzkum a vývoj nových tenkovrstvých materiálů a plazmových zdrojů, matematické modelování a zpracování a aplikace prostorových dat. Tito výzkumníci například spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou a podílejí se na budování evropského navigačního družicového systému Galileo.

Fakulta aplikovaných věd se 1300 studenty je vědecky nejúspěšnější z devíti fakult Západočeské univerzity. Byla založena v roce 1990. "Poprvé se dostáváme do budovy, která byla postavena speciálně pro nás," řekl děkan Miroslav Lávička. Chce mít vyšší objem smluvního výzkumu a mezinárodních grantů a také více zahraničních studentů, vědců a výzkumníků.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat