Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zeman bude i nadále jmenovat profesory. Ale jenom někdy

Miloš Zeman jmenuje v Karolinu profesory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman jmenuje v Karolinu profesory. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Prezident Miloš Zeman bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory vysokých škol a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát. Zeman to dnes řekl na tiskové konferenci v Praze.

Jednou z podmínek je, aby před samotným jmenováním dostal seznam navržených kandidátů, a pokud vyjádří o některém z nich pochybnosti, aby byla jeho kandidatura ještě prozkoumána. 

Zeman se kvůli jmenování profesorů dostal loni do konfliktu s rektory a jeho vztahy s nimi jsou stále napjaté, někteří kritizují i dnes představenou podobu jmenování. Zeman připomněl, že netrval na tom, že musí jmenovat vysokoškolské profesory, ale rektoři při několika setkáních s ním projevili přání, aby to tak nadále bylo. Prezident ocenil, že díky úsilí ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) se podařilo dosáhnout řešení, že bude jmenovat vysokoškolské profesory, pokud se k nim bude moci vyjádřit včetně případných pochybností o některých z nich.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)

„Pokud rektoři budou nadále trvat na svém požadavku, aby profesory jmenoval prezident, tak jim za uvedených podmínek vyhovím,“ řekl dnes Zeman. S Chládkem se domluvil, že budou navržená jména s hlavou státu konzultována předem. O případné přezkoumání by pak mohl prezident požádat prostřednictvím ministra. Podle Zemana by přezkumné řízení nemělo být jen na úrovni vědecké rady, ale také na úrovni jiných orgánů na základě charakteru pochybností, které o navrženém kandidátovi existují.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti tomto postupu se ohradil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. „Vytvoření další prezidentské přezkumné instance v procesu jmenování profesorů je nejen věcně zbytečné, ale ohrožuje autonomii univerzit,“ uvedl na svém twitterovém účtu jeden z dvojice rektorů, které prezident Zeman opakovaně nepozval na oslavy státního svátku 28. října na Hradě.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Rektor Univerzity Karlovy v Praze a předseda České konference rektorů (ČKR) Tomáš Zima sdělil, že konference rektorů se ztotožnila s popisem procedury jmenování profesorů v aktuálním návrhu novely vysokoškolského zákona. V textu návrhu přitom není explicitně popsán dnes prezentovaný postup, na němž se ministr s prezidentem dohodli. Pouze ministr má podle návrhu právo vrátit návrh na jmenování vědecké nebo umělecké radě, pokud nebyl dodržen postup při řízení ke jmenování profesorem.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Ministr školství oznámil, že Zeman už podepsal všech 64 dekretů pro nové profesory. Ti budou slavnostně jmenováni 18. prosince v Karolinu a je možné, že jim dekrety bude předávat osobně prezident. „Požádal jsem pana prezidenta, jestli může osobně tyto dekrety předat. S podmínkou, že sami rektoři řeknou, že o to pana prezidenta žádají,“ uvedl Chládek.

Osobní účast prezidenta by podtrhla slavnostní charakter této události. „Jmenování profesora prezidentem je určitým oceněním kvality toho člověka a jeho celoživotního díla,“ poznamenal ministr.

Podle Zimy se o účasti hlavy státu na prosincovém ceremoniálu bude ještě jednat s ministrem školství, Kanceláří prezidenta republiky i v rámci ČKR. „V době působení prezidentů Václava Havla a Václava Klause bylo předávání dekretů řešeno tak, že polovinu předával ministr školství a druhou polovinu prezident,“ připomněl.

Návrhy na jmenování profesorem předkládá vědecká nebo umělecká rada vysoké školy pro osobnosti, které splní podmínky dané příslušným řízením. Prezidentu republiky se podávají prostřednictvím ministra, který má právo návrh vrátit, pokud nebyly splněny zákonné podmínky. Vrácení návrhu musí zdůvodnit. Prezidentovi aktuální podoba novely nedává možnost návrh neakceptovat.

Martin C. Putna

Martin C. Putna

Loni na jaře prezident Zeman dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Nakonec dekret podepsal, ale Putnovi ho předával tehdejší ministr školství Petr Fiala. Letos v březnu byla procedura obdobná, prezident sice jmenovací dekrety podepsal, ale předával je šéf resortu školství Chládek.

V souvislosti s novelou vysokoškolského zákona, kterou by měla ještě do konce roku projednávat vláda, si Chládek přeje, aby se návrh při legislativním procesu nezměnil. „Je to vyvážený kompromis. Chtěl bych varovat před tím, aby se ta normotvorba tvořila přímo v Poslanecké sněmovně. Tento zákon je tak zásadní, že jeho změna musí být prodiskutována s akademickou reprezentací,“ řekl. Prezident Zeman doplnil, že proti aktuální podobě návrhu novely nemá námitek a nehodlá ji vetovat.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...