Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Země si může oddechnout, srážka s planetkou nehrozí

Věda

  7:00
WASHINGTON - Planetka Apophis, která je klasifikována jako potenciálně nebezpečná, se se Zemí v roce 2029 a také při opakovaném průletu v roce 2036 nesrazí. Lidstvo si tak podle portálu Space.com může oddechnout, protože podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír hrozí kolize v roce 2036 jen s pravděpodobností jedné ku milionu.
Asteroid (ilustrační foto)

Asteroid (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Apophis, jehož velikost je připodobňována ke třem a půl hřištím na americký fotbal, byl objeven v červnu 2004 a ihned si získal zlověstnou pověst, protože předběžné propočty naznačovaly 2,7procentní pravděpodobnost srážky se Zemí při průletu v roce 2029. Pozdější studie sice apokalypsu vyloučily, otazník nad druhým datem však stále zůstával.

Nejnovější výzkumy ale ukazují, že Apophis nepředstavuje pro Zemi žádnou skutečnou hrozbu ani v roce 2039. Zájem vědců o toto těleso zůstává nicméně obrovské.

Dne 13. dubna 2029 bude asteroid od Země vzdálen jen 31 300 kilometrů. To je mnohem kratší vzdálenost, než jaká dělí od planety geostacionární družice. Ty se pohybují na oběžné dráze 36 000 kilometrů nad povrchem. Tento průlet se podle NASA v této velikostní kategorii asteroidů stane vůbec "nejtěsnějším" v historii doložených záznamů Země.

ČTĚTE DÁLE

Již za měsíc, v polovině února, nás čeká další a dokonce ještě "těsnější" průlet, ve výšce zhruba 27 700 kilometrů se o něj postará menší 40metrový asteroid s nedramatickým označením 2012 DA14.

Autoři: ,
Témata: Země, NASA, asteroid, Apophis

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat