Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zemětřesení v Japonsku vyvolalo nejsilnější zvuk

Zemětřesení (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení (ilustrační foto). | foto: Reuters

JAPONSKO Tragické zemětřesení, které 11. března postihlo severovýchod Japonska a dosáhlo síly devíti stupňů Richterovy škály, doprovázel nejsilnější zvuk, který byl kdy vědecky zaznamenán.

Podle japonských médií vědci zachytili zvuk s pomocí silných podmořských mikrofonů umístěných nedaleko pobřeží americké Aljašky.

Nejsilnější hluk
Podmořské mikrofony (hydrofony) vědci z výzkumného pracoviště v americkém Oregonu nainstalovali v moři u Aleutských ostrovů v prostoru, který se nachází 1500 kilometrů od epicentra ničivých březnových otřesů. Oregonská laboratoř rozmístila ve světových mořích deset takových zařízení.

Čtěte také

"Byl to nejsilnější hluk, jaký byl kdy zaznamenán," řekl novinářům Robert Dziak z oregonské univerzity v Newportu. Sílu zvuku označil za brutální, zejména s přihlédnutím k obrovským škodám, jaké otřesy způsobily. "Zděšení je to správné slovo," řekl Dziak.

Podívejte se


Vzorek zaznamenaného zvuku je v šestnáctinásobném zrychlení umístěný na serveru YouTube. Zvuk vyvolal posun litosférických desek - tichomořská deska se posunula pod desku severoamerickou. Po otřesech se vzedmula ničivá přívalová vlna tsunami, která na japonském pobřeží zabila tisíce lidí, způsobila miliardové škody a vážnou havárii jaderné elektrárny Fukušima.

Podle oregonských vědců jejich citlivé mikrofony zaznamenaly v posledních 20 letech v severním Pacifiku na 20.000 otřesů půdy.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!