Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemi by před nárazem asteroidu mohly chránit paintballové kuličky

Planeta Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planeta Země |

WASHINGTON Zemi by v budoucnu mohla před nárazem asteroidu zachránit obdoba paintballových kuliček. Ty jsou nedílnou součástí adrenalinové zábavy, kdy na sebe protihráči pálí střely naplněné barvou.

Sung Wook Paek, student Massachusettského technického institutu (MIT), podle portálu Space.com navrhl, aby kosmická loď proti blížícímu se vesmírnému tělesu vystřelila dvě salvy kuliček s bílým práškem, který by se po dopadu rozmetal po co největší ploše planetky.

Již prvotní náraz by asteroid lehce vyklonil z původní dráhy letu, o zbytek by se pak postaral zmíněný bílý prášek. Bílá barva by totiž více než zdvojnásobila odraz slunečních paprsků. Výsledkem by bylo více odražených fotonů od povrchu asteroidu, tedy vyšší tlak slunečního záření, což by vedlo k dalšímu odklonění z kurzu.

K Zemi se přiblíží v roce 2029

Peak díky svému nápadu vyhrál letošní soutěž o návrh možností, jak odklonit asteroid. Soutěž uspořádala nevládní mládežnická organizace SGAC, jejímž cílem je zapojit do vesmírného programu OSN studenty a mladé vědce.

Peak ve svých výpočtech vycházel z planetky Apophis. Toto těleso o průměru asi 300 metrů odborníci pro nadcházejících několik desetiletí považují za možnou hrozbu pro Zemi. K Zemi se přiblíží v roce 2029 a poté znovu v roce 2036.

K zakrytí povrchu Apophise je podle Peaka potřeba pět tun barvy, poté potrvá odhadem až 20 let, než solární tlak planetku odkloní z nebezpečné trajektorie.

Vědci na možnostech odklonění asteroidů neustále pracují. Mezi jejich plány patří mimo jiné využití gravitačních traktorů, laserových paprsků, dopadových projektilů a dokonce také nukleárních bomb. Americký Vesmírný úřad pro letectví a vesmír (NASA) považuje Peakův návrh za "novátorský" pohled na tuto problematiku.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...