Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemi zasáhne magnetická bouře, čeká se jasná polární záře

Věda

  17:40
WASHINGTON - Zemi během soboty zasáhnou částice ze čtvrteční silné sluneční erupce. Magnetická bouře by podle odborníků neměla způsobit vážnější škody, obyvatelstvo kanadsko-amerického příhraničí, severu Ruska a severních částí Evropy se ale může těšit na polární záři, která bude pozorovatelná i jižněji, než je obvyklé.
Sluneční bouře (ilustrační foto)

Sluneční bouře (ilustrační foto)

Nejlepší podmínky pro sledování tohoto úkazu budou podle televize CNN na Sibiři. "Záře bude pravděpodobně mnohem jasnější a bude vidět mnohem jižněji," uvedl Joe Kunches z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA).

ČTĚTE TAKÉ

Polární záře, v tomto případě severní (aurora borealis), jsou běžné v polárních oblastech. Magnetická bouře o takové intenzitě, kterou odborníci předpokládají, však zážitek umožní i obyvatelům v nižších zeměpisných šířkách.

Bouře však nevybočuje z normálu
Bouře měla zasáhnout Zemi kolem 15:00 SELČ, ovlivňovat magnetické pole planety má pak ještě celou neděli.

Kunches nicméně uvedl, že bouře nijak nevybočuje z normálu. Dodal, že Slunce je nyní zhruba uprostřed jedenáctiletého solárního cyklu aktivity, která dosáhne vrcholu na přelomu let 2013 a 2014.

PSALI JSME

Mnoho slunečních erupcí je mírných a nezpůsobí na Zemi žádné škody. Z minulosti je ale známo několik výjimek. V roce 1989 například elektromagnetická bouře způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny v Quebeku, který postihl šest milionů lidí.

Autoři: ,