Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženské ruce jsou citlivější. Ale jen proto, že jsou menší

Věda

  12:20
TORONTO/ PRAHA - Ženské ruce jsou citlivější než mužské. Ale tento rozdíl není zakódovaný v genech. Ženy mají jednoduše menší prsty.

Cítí to každý jinak? foto: Reprofoto

Tvrdí to tým kolem Daniela Goldreicha z McMasterovy univerzity v kanadském Torontu v článku zveřejněné časopisem Journal of Neuroscience. 

Vědci změřili povrch ukazováčku stovky studentů, a poté zkoušeli jejich hmat. Předložili jim řadu povrchů s různě silnými rýhami. Studenti měli určit, který povrch se jim na dotek už zdá hladký. V tu chvíli totiž receptory na jejich prstech již rýhy prostě "nevidí". Muži v průměru cítili rýhy široké 1,59 milimetru, zatímco ženy 1,41 milimetru.

Ale tento rozdíl byl dán jenom velikostí prstů, nikoliv pohlavím. Ve skupině mužů i žen platila stejná závislost: s nárůstem plochy ukazováčku se snižovala jeho rozlišovací schopnost. A to o 0,25 milimetru na jeden čtvereční centimetru povrchu prstu navíc.

Kanadská skupina nemá žádné údaje, které by přesně dokázaly příčinu tohoto jevu popsat. Ve svém vysvětlení vycházejí z analogie s potními kanálky. Ty jsou na menších prstech blíže k sobě. Goldreich s kolegy se domnívají, že podobné by to mohlo být i v případě hmatových receptorů. Na menších prstech jsou receptory blíže a dokáže tedy zachytit menší předměty.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!