Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy by mohly mít zdarma dva testy na rakovinu děložního hrdla

Věda

  6:56
PRAHA - Ženy po 35. a 45. roce by mohly mít zdarma další preventivní test na rakovinu děložního hrdla způsobovanou lidským papilomavirem (HPV). Záměr podpořilo ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny, informoval dnes úřad v tiskové zprávě. V současné době pojišťovny hradí očkování pro třináctileté dívky i chlapce, kteří v sobě mohou virus přenášet. Absolvovalo ho loni asi 60 procent dívek a třetina chlapců. Nových případů je asi 2500 za rok, asi 400 žen zemře.
Léčba rakoviny

Léčba rakoviny foto: Shutterstock

„V posledních deseti letech došlo k poklesu výskytu onemocnění o 25 procent a poklesu úmrtnosti na tento zhoubný nádor o 14 procent,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ročně lékaři odhalí při preventivních prohlídkách na sliznici děložního hrdla desetitisíce abnormálních nálezů. „Jejich včasnou terapií předejdeme samotnému vývoji ve zhoubný nádor. Nyní chceme screening doplnit provedením vysoce citlivých testů,“ dodal ministr.

Cytologii jako součást preventivní prohlídky u gynekologa absolvovalo v letech 2016 až 2017 až 80 procent žen. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje alespoň 70 procent.

Z veřejného zdravotního pojištění je očkování proti HPV hrazeno od roku 2012 dívkám od 13 do 14 let, od roku 2018 také stejně starým chlapcům. Muži virus mohou v sobě přenášet a nakazit jím svou sexuální partnerku. Hrozí jim i HPV způsobovaná méně častá rakovina penisu a vědci zkoumají souvislost s rakovinou konečníku. Virus je původcem také nádorů mandlí nebo kořenu jazyka.

„Podáním vakcíny ještě před zahájením sexuálního života se u dívek i chlapců výrazně sníží riziko rozvoje HPV asociovaných onemocnění,“ uvedl předseda České gynekologické a porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Dvořák. Zabránit je tak podle něj možné až 90 procentům případů rakoviny děložního hrdla.

Nový test pro pětatřicetileté a pětačtyřicetileté ženy je založen na vyhledávání DNA viru. „Připravujeme proto doporučení k jeho provádění. Pomohlo by to zlepšit výsledky ve vyhledávání žen s vyšším rizikem rozvoje rakoviny děložního čípku,“ doplnil Dvořák. Návrh na jeho hrazení ze zdravotního pojištění by měl platit od příštího roku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!