Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průlom v reprodukci. Buňky žen vytvářejí vajíčka stále

Věda

  7:00
NEW YORK - Američtí vědci prokázali u žen existenci kmenových buněk vaječníků, které jsou schopné produkovat vajíčka i v dospělosti.

Buňka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jak konstatuje agentura AFP, vyvrátili tak přes půl století staré tvrzení, že žena se rodí s daným počtem vajíček, které se během života neobnovují. Tímto zjištěním otevřeli nový prostor pro reprodukční medicínu.

Dosud byli vědci přesvědčeni, že počet vajíček, s nimiž se žena narodí, se během života zmenšuje a jejich zásoba je definitivně vyčerpána s obdobím přechodu.

ČTĚTE TAKÉ:


Toto dogma poprvé zpochybnili vědci z massachusettské všeobecné nemocnice v roce 2004, když zjistili, že samičky myší jsou schopné produkovat vajíčka během dospělosti. "Pokud se výsledky potvrdí u člověka, budou muset být revidovány teorie o stárnutí reprodukčního systému ženy," prohlásil tehdy autor výzkumu Jonathan Tilly. Jeho tým si tehdy vyžádal velkou kritiku zejména kvůli provedení výzkumu jen u myší a použitým metodám.

Tehdejší zjištění nicméně potvrdily výsledky nové studie Tillyho výzkumu představené v neděli v časopisu Nature Medicine. Vědci dokázali, že kmenové buňky produkující vajíčka skutečně ve vaječnících ženy existují. Dospěli však ještě k dalšímu novému zjištění, že tyto buňky udržované v laboratorním prostředí, tedy mimo lidské tělo, jsou rovněž schopné produkovat vajíčka.

Revoluce v reprodukční vědě

Pro ženy tento objev znamená možnost reprodukce i v době, která pro ni není úplně vhodná, jako například po léčbě rakoviny.

Podle experta na reprodukci Allana Paceyho z Sheffieldské univerzity jde o skutečnou revoluci v lékařské vědě. "Zároveň to otevírá výjimečné možnosti k zachování plodnosti žen, které podstupují chemoterapii, nebo také těch, které trpí neplodností a je možné připravit vajíčka v laboratoři," uvedl lékař pro server BBC.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat