Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průlom v reprodukci. Buňky žen vytvářejí vajíčka stále

Věda

  7:00
NEW YORK - Američtí vědci prokázali u žen existenci kmenových buněk vaječníků, které jsou schopné produkovat vajíčka i v dospělosti.

Buňka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jak konstatuje agentura AFP, vyvrátili tak přes půl století staré tvrzení, že žena se rodí s daným počtem vajíček, které se během života neobnovují. Tímto zjištěním otevřeli nový prostor pro reprodukční medicínu.

Dosud byli vědci přesvědčeni, že počet vajíček, s nimiž se žena narodí, se během života zmenšuje a jejich zásoba je definitivně vyčerpána s obdobím přechodu.

ČTĚTE TAKÉ:


Toto dogma poprvé zpochybnili vědci z massachusettské všeobecné nemocnice v roce 2004, když zjistili, že samičky myší jsou schopné produkovat vajíčka během dospělosti. "Pokud se výsledky potvrdí u člověka, budou muset být revidovány teorie o stárnutí reprodukčního systému ženy," prohlásil tehdy autor výzkumu Jonathan Tilly. Jeho tým si tehdy vyžádal velkou kritiku zejména kvůli provedení výzkumu jen u myší a použitým metodám.

Tehdejší zjištění nicméně potvrdily výsledky nové studie Tillyho výzkumu představené v neděli v časopisu Nature Medicine. Vědci dokázali, že kmenové buňky produkující vajíčka skutečně ve vaječnících ženy existují. Dospěli však ještě k dalšímu novému zjištění, že tyto buňky udržované v laboratorním prostředí, tedy mimo lidské tělo, jsou rovněž schopné produkovat vajíčka.

Revoluce v reprodukční vědě

Pro ženy tento objev znamená možnost reprodukce i v době, která pro ni není úplně vhodná, jako například po léčbě rakoviny.

Podle experta na reprodukci Allana Paceyho z Sheffieldské univerzity jde o skutečnou revoluci v lékařské vědě. "Zároveň to otevírá výjimečné možnosti k zachování plodnosti žen, které podstupují chemoterapii, nebo také těch, které trpí neplodností a je možné připravit vajíčka v laboratoři," uvedl lékař pro server BBC.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat