Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy na internetu sexuálně ponižují ztroskotanci s problémy, zjistila studie

Věda

  7:00
Výzkum zjistil, že muži, kteří na internetu obtěžují ženy, jsou většinou ztroskotanci s problémy, kteří se bojí o své vlastní už tak zanedbatelné postavení.

Sexuální harašení po internetu (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Výzkumníci Michael Kasumovic a Jeffrey Kuznekoff v časopise PLOS publikovali článek o tom, jak se muži při hraní online počítačové střílečky Halo 3 chovají k opačnému pohlaví. 

Hvízdání a pokřikování. Skrytá kamera zachytila obtěžování ženy na ulici

Pro studii se zkoumalo 163 zápasů. Zjistilo se, že muži k sobě byli navzájem často vstřícní a těm, kterým se během utkání dařilo, byli slušní i k něžnému pohlaví. Pokud se však dostavila šňůra neúspěchů, nebo vůbec hru hrát neuměli, tak se k ženám vyjadřovali dosti nelichotivě. Stručně řečeno - sexistické poznámky říkali jen ztroskotanci.

Běžné obtěžování

Nejedná se ale o nic nového. Podle zprávy výzkumného centra Pew má až 40 procent uživatelů internetu zkušenost se sexuálním obtěžováním na síti. I když se tato statistika týká obou pohlaví, útoky na ženy jsou daleko agresivnější a podlejší než na muže.

Podle statistik na sociálních sítích a komunitních fórech o hře Halo 3 diskutují z 95 % muži. Z toho vyplývá, že žen se online klání v této střílečce účastní mnohem menší množství.

Příliv něžného pohlaví do převážně mužského prostředí hry může narušit hierarchie skupiny. „Zatímco úspěšných mužů se taková invaze nedotkne, ti méně schopní se mohou cítit ohroženi a reagují na to sexuálními narážkami. Těmi se snaží ženu oslabit, aby jim tolik nekonkurovala. Takové chování vlastně používali už slabí neandrtálci v jeskyních, aby si zachovali svůj status,“ řekl pro washingtonpost.com Kasumovic.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat