Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Věda

Zeptali jsme se: Jak dlouho přežije virus zika v zaschlé krvi?

Aedes aegypti, druh komára, který může za přenos viru zika. foto: Reuters

Úplně správná odpověď by byla: viry nepočítáme mezi živé organismy, nežijí tedy ani v hostiteli, ani mimo něj. Z pohledu člověka je ovšem důležitá schopnost viru zachovat si infekční potenciál. Na otázku odpověděla RNDr. Alena Drda Morávková, MBA, Ph.D., z katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty UK.
  6:58

V tomto směru existují mezi viry velké rozdíly. Některé z nich, například HIV způsobující AIDS, zůstávají mimo hostitele infekční jen krátce – obvykle v řádu minut.

Naopak jiné, třeba rotaviry vyvolávající průjmová onemocnění, mohou být infekční i po velmi dlouhém pobytu mimo tělo hostitele; některé prameny uvádějí týdny až měsíce.

Obecně můžeme říci, že ve vnějším prostředí lépe „přežívají“ viry, které infikují trávicí soustavu. Jejich životní cyklus totiž vyžaduje, aby neporušené prošly žaludkem, kde panují velmi drsné podmínky (nízké pH, přítomnost trávicích enzymů a podobně).

U virů přenášených krví – nebo jako zika prostřednictvím přenašečů – není tak silný evoluční tlak na odolnost vůči vnějším podmínkám. Zika, stejně jako další příbuzné viry z čeledi flavivirů, má specifický způsob přenosu, při němž „putuje“ mezi hostiteli. Evolučně původní je schéma, kdy viry kolují mezi komáry a opicemi. Nakažený komár saje krev opici, při té příležitosti ji infikuje a nemocné zvíře může naopak nakazit dalšího komára, který se chce přiživit na jeho krvi.

Tříměsíční Daniel trpí mikrocefalií. Je jednou z mnoha obětí viru zika.
Larva komára druhu Aedes aegypti.

Toto je obecný, ale poněkud zjednodušený scénář. U některých flavivirů totiž vstupují do hostitelského cyklu další činitelé, například jiní savci nebo ptáci, a opice může být „nahrazena“ člověkem. Taková náhrada ovšem není úplná – u většiny známých flavivirů nemá infikovaný člověk v krvi dost virových částic, aby se od něj mohl nakazit další komár. Infikovaný pacient tak virus obvykle nepřenáší dál.

zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

U ziky zatím není jasné, jak vypadá celý hostitelský cyklus ani kolik hostitelů (a jakých) obsahuje či může obsahovat. Nejčastěji se lidé nakazí po bodnutí infikovaným komárem.

Ukazuje se, že zika může být přenesena i z matky na plod. To není ve světě virů úplně neobvyklé. Odborníci ale zdokumentovali také přenos pohlavním stykem mezi lidmi, což je způsob, který nebyl u příbuzných virů dosud popsán.

Přesnou odpověď na vaši otázku tedy ještě neznáme. Krev jako taková, s výjimkou přenosu přes placentu a zřejmě i krevní transfúze, ale není v tuto chvíli považována za zdroj nákazy virem zika.

Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...