Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Co určuje směr vodního víru?

Věda

  6:11
Směr otáčení vodního víru bývá dáván obvykle do souvislosti s vlivem uchylující síly zemské rotace, tzv. Coriolisovy síly. Na otázku odpověděl RNDr. Zdeněk Kliment, CSc., z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Tlaková níže nad Islandem se otáčí proti směru hodinových ručiček v důsledku rovnováhy Coriolisovy síly a rozložení tlaku. foto: NASA

Ta stáčí pohybující se částice na severní polokouli doprava (ve směru hodinových ručiček) a na jižní doleva (proti směru hodinových ručiček). O tom, že toto pravidlo někdy při vypouštění umyvadla neplatí, že jednou se voda ve víru stáčí doprava, někdy doleva, a to i na jedné polokouli, se přesvědčila řada z nás.

Působení Coriolisovy síly je totiž o několik řádů menší než jiné vlivy, vyvolané třeba tvarem nádoby a vypouštěcího otvoru nebo neznatelným udělením počátečního směru proudění při vypouštění nádoby.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...