Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak je to s nesmrtelností u nezmara

Věda

  5:13
U nezmara jsou zajímavé dva fenomény. Nezmar se skládá víceméně z rozličných kmenových buněk, které se neustále obnovují. To by ovšem k nesmrtelnosti nestačilo. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D., z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK.

U nezmara jsou zajímavé dva fenomény. Nezmar se skládá víceméně z rozličných kmenových buněk, které se neustále obnovují. To by ovšem k nesmrtelnosti nestačilo. foto: Shutterstock

Stejně důležité je i zbavování se poškozených buněk, které u smrtelných živočichů jsou právě jedním z důvodů, proč jejich těla stárnou. Poškozené buňky v sobě akumulují mutace, jejich DNA je poškozená oxidativním stresem a za vhodných podmínek může taková buňka uniknout kontrole. To má nezmar přísně pod kontrolou a velice efektivně odstraňuje (apoptóza) staré buňky a nahrazuje je novými z poolu kmenových buněk.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Dalším důvodem proč je nezmar de facto nesmrtelný je aktivita Piwi-piRNA dráhy, která je klíčová při potlačování „skákání“ transposibilních elelmentů v DNA. Tyto úseky jsou pozůstatky předešlých kolonizací našich genomů různými virovými a retrovirovými sekvencemi a buňka musí tyto úseky takříkajíc držet pod kontrolou, aby si moc „nevyskakovaly“. Jak ale buňky a celý organismus stárne, tyto kontrolní mechanismy slábnou a skákající elementy se začnou častěji přemisťovat po genomu až zasáhnou nějaké citlivé místo, např. třeba řídící oblast důležitého genu apod. Právě Piwi-piRNA dráha je důležitá pro potlačení mobility skákajících elementů a u nezmara je vysoce aktivní. Stejně tak je tato dráha aktivní u pohlavních buněk a nádorových buněk obratlovců, které jsou svým způsobem taktéž nesmrtelné. 

Autor: