Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak se jmenuje a kde roste nejohroženější endemit jeřábu u nás?

Věda

  5:31
Jeřáby (Sorbus) jsou jednou z nejkomplikovanějších skupin našich stromů. V pozadí jejich evoluce stojí dva zásadní mechanismy – hybridizace a polyploidie –, díky nimž se tvoří velké množství unikátních linií. Na otázku odpověděl Mgr. Tomáš Urfus, Ph.D., z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK.

Jeřáb mišpulka (Sorbus chamaemespilus) foto: Shutterstock

Ty jsou dále izolovány prostřednictvím nepohlavního rozmnožování, které však využívá semena (apomixie). Plně apomiktické linie jsou rozlišovány na druhové úrovni a zejm. na území střední a západní Evropy tvoří druhy (tzv. mikrospecie) se skutečně lokálním rozšířením (tzv. stenoendemity).

Jeřáb muk (Sorbus aria)

Jeřáb muk (Sorbus aria)

Pokud bychom pátrali např. po nejohroženějším endemickém druhu našeho území, narazíme na zásadní komplikaci. Apomiktické linie/druhy jeřábů jsou totiž tvořeny jediným genotypem. Teoreticky tedy není z pohledu zachování jejich genofondu žádný rozdíl mezi jedním a tisíci jedinci.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Kdybychom k problému přistoupili jen s ohledem na počet jedinců, pak by byl „vítězem“ jeřáb bezdězský (Sorbus pauca) s pouze 14 známými jedinci. Avšak v např. Podyjí lze narazit na tzv. singulární typy apomiktických jeřábů, které jsou tvořeny je jedním či dvěma stromy.

Kvantita však zdaleka nevypovídá o všem, což lze názorně ilustrovat endemitem české strany Krkonoš jeřábem sudetským (Sorbus sudetica). Jeřáb sudetský vznikl hybridizací dvou druhů jeřábů, jeřábu muku (S. aria) a j. mišpulky (S. chamaemespilus), které se však v současnosti v Krkonoších nevyskytují. S jeřábem mukem se lze setkat nejblíže v Bavorsku nebo v Podyjí a jeřáb mišpulka je ještě vzdálenější (Západní Karpaty a Alpy).

Jeřáb sudetský je tedy nejen endemitem, ale i jakousi vzpomínku na doby, kdy se tyto dva druhy u nás setkaly. Jelikož se na rozdíl od rodičovských druhů jedná o apomikta, představuje jeho genom doslova konzervu pravděpodobně z časů přelomu doby ledové a poledové.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...