Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jaké je složení skořápek vlašských ořechů?

Věda

  5:24
Skořápky vlašských ořechů jsou tvrdé díky vysokému obsahu ligninu v buněčných stěnách vnitřní části oplodí (endokarpu). Na otázku odpověděla Mgr. Jana Pilátová z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK.

Vlašské ořechy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

To je navíc ještě obaleno měkčími slupkami (mezokarpem a ektokarpem). Lignin vyztužuje také dřevo, podle kterého dostal své jméno z latinského lignum. Je to druhá nejčastější látka na světě co do celkové hmoty (až 30 % globální biomasy). Světové prvenství má celulóza tvořící veškerou rostlinnou hmotu, i tu měkkou, a spolu s dalšími polysacharidy je také ve skořápkách ořechů přítomna. 

Navíc tam je spousta dalších jednodušších látek, které např. zvyšují odolnost vůči vodě (hydrofobicitu), to jsou různé steroly a terpenoidy, některé z nich jsou těkavé a dávají ořechům jejich zvláštní vůni. Dále jsou přítomny třísloviny mající svíravou či hořkou chuť a také flavonoidy, obě skupiny látek s antioxidačním efektem.  

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!