Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jaké je složení skořápek vlašských ořechů?

Věda

  5:24
Skořápky vlašských ořechů jsou tvrdé díky vysokému obsahu ligninu v buněčných stěnách vnitřní části oplodí (endokarpu). Na otázku odpověděla Mgr. Jana Pilátová z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK.

Vlašské ořechy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

To je navíc ještě obaleno měkčími slupkami (mezokarpem a ektokarpem). Lignin vyztužuje také dřevo, podle kterého dostal své jméno z latinského lignum. Je to druhá nejčastější látka na světě co do celkové hmoty (až 30 % globální biomasy). Světové prvenství má celulóza tvořící veškerou rostlinnou hmotu, i tu měkkou, a spolu s dalšími polysacharidy je také ve skořápkách ořechů přítomna. 

Navíc tam je spousta dalších jednodušších látek, které např. zvyšují odolnost vůči vodě (hydrofobicitu), to jsou různé steroly a terpenoidy, některé z nich jsou těkavé a dávají ořechům jejich zvláštní vůni. Dále jsou přítomny třísloviny mající svíravou či hořkou chuť a také flavonoidy, obě skupiny látek s antioxidačním efektem.  

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...