Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Kolik časových pásem je v Antarktidě?

Věda

  6:21
Teoreticky by mohla být v Antarktidě všechna časová pásma, protože tímto kontinentem procházejí všechny poledníky. Z praktických důvodů je ale situace složitější. Na otázku odpověděl Mgr. Jan Kolář, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK.

Tučňáci kroužkoví balancují na tajícím kusu ledu ve Východní Antarktidě. foto: Reuters

Nejdřív si připomeňme, co jsou vlastně časová pásma. Nejpřirozenější by bylo řídit se místním slunečním časem, u kterého nastává poledne v okamžiku, kdy je v daném místě Slunce na obloze přesně na jihu.

Problém je, že na každém poledníku je sluneční čas jiný – takže například v Ostravě by hodinky ukazovaly asi o 20 minut víc než v Karlových Varech. Dovedete si asi představit ten chaos v dopravě, telekomunikacích i jinde, kdyby se každé město řídilo jiným časem.

Proto byl v 19. a první polovině 20. století postupně zaváděn pásmový čas jednotný pro celé státy nebo pro široké pruhy území táhnoucí se podél poledníků. Dnes je Země rozdělena na časová pásma o šířce zhruba 15° zeměpisné délky. Každé z těchto pásem je posunuté o určitý počet hodin proti takzvanému koordinovanému světovému času (UTC), který odpovídá času například ve Velké Británii.

Časová pásma ve světě, situace k lednu 2015

Náš středoevropský čas je UTC+1 hodina – když je v Británii 12:00, my máme o hodinu víc. Egypt nebo Turecko se řídí časem UTC+2 hodiny, Indie používá UTC+5,5 hodiny, západní pobřeží USA má čas UTC−8 hodin a podobně. Celý obydlený svět je tedy spořádaně rozčleněn na časová pásma. V Antarktidě je to ale jinak. Potřeba zavádět zde nějaký jednotný čas není zrovna naléhavá. Jediné obyvatelstvo mrazivého kontinentu totiž představuje personál výzkumných stanic, kterých je dnes asi 60.

Teoretická časová pásma

Časová pásma pro Antarktidu byla sice navržena, ale jsou spíš teoretická. Příslušné heslo anglické Wikipedie jich rozlišuje 11. Obvykle odpovídají územním nárokům, jež si určité země činí na antarktické území (tyto nároky ovšem zmrazila Smlouva o Antarktidě z roku 1959).

V praxi je rozhodující, jakým časem se řídí konkrétní výzkumná stanice. Mnohé používají čas své mateřské země nebo své zásobovací základny. Například americké stanice Mc Murdo a Amundsen-Scott (umístěná na jižním zeměpisném pólu) mají novozélandský čas UTC+12 hodin, protože jsou zásobovány především z města Christchurch na Novém Zélandu.

Časová pásma v Antarktidě (přibližně). Polární stanice nemusí nutně používat...

Česká Mendelova polární stanice se nachází jižně od Argentiny, na ostrově Jamese Rosse blízko nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova. Používá proto argentinský čas UTC−3 hodiny. Aby to bylo ještě složitější, zavádějí některé stanice letní čas, zatímco jiné ne. Kdybyste tedy vyrazili někam do Antarktidy, nařiďte si tam hodinky podle místních polárníků.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!