Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Které druhy dubů neopadávají a jak dochází k výměně listů?

Věda

  6:52
Neopadavé jsou mnohé druhy dubů rostoucí v subtropických nebo středozemských podmínkách. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Lubomír Hrouda, CSc., z katedra botaniky Přírodovědecké fakulty UK.

Jeden z našich vzácnějších dubů, dub cer (Quercus cerris). Roste v jižní Evropě, oblast jeho výskytu zasahuje až na jižní Moravu. foto: Prirodovedci.cz

Obvykle se též označují jako tvrdolisté, protože mají tuhé listy, aby se bránily okusu býložravci. Typické jsou třeba dub cesmínový (Quercus ilex), dub kermesový (Quercus coccifera) nebo asi nejznámější dub korkový (Quercus suber), jenž se vyskytuje od Portugalska po Provence.

S výměnou listů je to u všech vždyzelených dřevin tak, že je víceméně trvalá nebo trvale periodická. Ve vlhkých tropech, kde je celý rok stejné počasí, se obvykle nové listy tvoří a staré odumírají průběžně.

V těch oblastech subtropů, kde jsou silné monzunové větry (a díky nim se střídají období deště a sucha), se vyskytují takzvané poloopadavé dřeviny. V suchém a teplém období rostlina v horních patrech opadává, aby se zabránilo velkému výparu vody. Listy tam raší opět až s příchodem monzunových dešťů.

U středozemských dubů je poměrně velký přesah mezi vyrašením nových a odumřením starých listů, takže jejich výměna je vcelku nenápadná.

Toto přetrvávání listů zůstalo i některým našim opadavým druhům – listy sice uschnou, ale většina stromů si alespoň nějaké ponechává přes zimu, jakkoliv to nemá praktický význam. Mnohem více je tato vlastnost vytvořena u dubu zimního (Quercus petraea), který díky tomu získal i své jméno. Zato dub letní opadává téměř celý na podzim.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...