Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Ovlivňuje manželství délku života?

Věda

  6:15
Může vstup do manželského svazku prodloužit život? Podle statistických údajů ano – a docela výrazně. Demografové i další odborníci se snaží poodhalit důvody, proč tomu tak je. Na otázku odpověděla RNDr. Klára Hulíková Tesárková, Ph.D. z katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK.
V autě - ilustrační foto

V autě - ilustrační foto foto: Shutterstock

Demografická data dlouhodobě ukazují, že lidé v manželství žijí v průměru déle než jejich svobodní vrstevníci. Rozdíl má dokonce tendenci se v delším časovém horizontu zvětšovat.

Stále však není vyřešena otázka, jaké jsou příčiny tohoto rozdílu. Obecně se zmiňují dva protichůdné důvody – selektivní a protektivní. Selektivní spočívá v tom, že do manželství vstupuje především zdravější část populace. Protektivní pak zmiňuje příznivé působení soužití v manželství na zdraví, respektive život člověka.

Výzkumy ukázaly, že rozdíl v očekávané délce života mezi lidmi, kteří zůstali svobodní, a ženatými/vdanými je větší než mezi rozvedenými či ovdovělými a ženatými/vdanými. Údaje pro Českou republiku najdete například ve studii Pechholdová a Šamanová 2013: Mortality by marital status in a rapidly changing society: Evidence from the Czech Republic.

Podle ní byla v roce 2010 průměrná délka života osob, které nikdy nevstoupily do manželství, v porovnání se ženatými/vdanými kratší asi o 9,6 roku u mužů a 7,7 roku u žen. (Uvažována je průměrná délka života třicetiletých, aby se eliminoval vliv úmrtnosti dětí, která pochopitelně s rodinným stavem nesouvisí.)

Rozvedení muži umírali v průměru o 7,7 roku dříve než ženatí a rozvedené ženy o 5,0 roku dříve než vdané. Průměrná délka života ovdovělých mužů pak byla o 5,7 roku kratší než ženatých; u žen byl tento rozdíl asi 4,7 roku. Je však třeba dodat, že v posledních desetiletích výrazně narůstá podíl takzvaných nesezdaných partnerství – tedy osob, které žijí s partnerem nebo partnerkou ve společné domácnosti, ale neuzavírají manželství.

Neřešená ponorková nemoc vede k rozchodu, říká expert na vztahy.

V tomto typu svazku lze pochopitelně přepokládat působení obdobných faktorů ovlivňujících život a zdraví jako u klasického manželství. Dostupná data nám však nyní neumožňují provádět detailní analýzy úmrtnosti i pro lidi žijící v nesezdaném partnerství.

Oblast analýzy úmrtnosti je daleko širší, než by se na první pohled mohlo zdát. Rozdíly v průměrné délce života se totiž objevují v závislosti nejen na rodinném stavu, ale také na vzdělání, povolání, socioekonomickém zázemí a řadě dalších charakteristik. Navíc se tyto rozdíly liší u různých příčin smrti nebo v různých regionech či státech světa. Mnoho významných faktorů úmrtnosti dosud čeká na své objevení, doložení nebo hlubší prozkoumání.

Zeptejte se vědců:

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!