Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč je pro vývoj spermií nutná nižší něž tělesná teplota

Věda

  6:41
Důvodů, proč spermie potřebují pro správnou funkci nižší teplotu, je několik. Jsou rovněž všeobecně platné, jedná se tedy o jev, který není specifický pouze u člověka, ale platí i u všech dalších živočichů. Na otázku odpověděla RNDr. Kateřina Hortová, Ph.D., Katedra zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Spermie a vajíčko foto: Shutterstock

Nejen spermie, ale i hlavně celý proces tvorby spermií ze zárodečných pohlavních buněk, kterému se říká spermatogeneze, potřebuje pro svůj průběh nižší teplotu. Přesněji řečeno teplotu o 1,5 – 2 stupně nižší než je teplota tělesná. Proto jsou varlata i nadvarlata sestoupena vně těla. Teplota má negativní vliv nejen na počet spermií, ale i na jejich tvar (morfologii) a pohyblivost (motilitu).

Evoluční teorie poskytuje názor, že suchozemští savci, kteří původně žili na stromech, a jejich pohyb zahrnoval či stále zahrnuje časté seskoky, mají varlata sestouplá, tudíž se jedná o evoluční adaptaci, která mohla předcházet molekulárním změnám, jež z toho vycházejí.

Naopak druhá teorie říká, že ty druhy, které mají varlata nesestoupena, mají evolučně nižší tělesnou teplotu, tudíž není důvod pro správný vývoj spermatogeneze teplotu ještě snižovat sestoupením varlat a varlata jsou ponechána uvnitř těla. Nicméně, u člověka vedou nesestoupená varlata (tzn. kryptorchismus) k neplodnosti.

Zde odborný výklad: Jedním z důvodů je snížená produkce hormonu inhibinu Sertoliho buňkami varlete, která vede k nárůstu produkce folikulostimulačního hormonu FSH z předního laloku hypofýzy. Nekontrolovaný nárůst FSH vede k sebeochraně Sertoliho buněk proti jeho nárůstu pomocí snížení receptorů pro FSH, to má za následek snížení produkce testosteronu a následně pokles spermatogeneze tzn. tvorby spermií.

Spermie. Ilustrační foto.

Další důvod je zřejmě v citlivosti teplotních receptorů spermatogenních buněk, kdy nárůst teploty vede k zastavení mitózy a neschopnosti kondenzace DNA. Rovněž stádia pachytenních spermatocytu a časných spermatid jsou extrémně náchylná na tepelné poškození opět díky nastavení termoreceptorů (heat shock proteinům hsp 70 a hsp 90) a již během 6 hodin od teplotního stresu dochází k autodestrukci (podobné apoptóze) těchto spermatogenních stádií.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem #otazkaprovedce.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!