Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč je voda v moři slaná?

Věda

  6:55
Mořská voda je slaná proto, že jsou v ní rozpuštěny různé soli. To je jasné – ale odkud se tyto soli berou? Na otázku odpověděl Mgr. Jan Kolář, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK.

V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr foto: Reprofoto

Každý kilogram mořské vody obsahuje průměrně 35 gramů solí. Většinu z nich (asi 85 %) tvoří chlorid sodný, tedy dobře známá kuchyňská sůl. Soli v mořích pocházejí z několika zdrojů. Prvním je zvětrávání hornin na pevninách. Když horniny zvětrávají, vyplavují se z nich soli a další látky, které pak řeky odnášejí do moří. Podobně zvětrávají také horniny na mořském dně.

Dalším zdrojem jsou výbuchy podmořských sopek. Sopky uvolňují do vody lávu, mořská voda s ní reaguje a rozpouští z ní některé látky.

Voda také proniká do prasklin, které se nacházejí hluboko na dně oceánů v oblastech takzvaných středooceánských hřbetů. Zde jsou horniny horké a často tu vytéká na dno láva. V prasklinách se voda ohřívá, díky tomu mnohem lépe rozpouští soli z okolních hornin a tyto soli se potom dostávají do moří.

V mořské vodě je nejběžnější solí chlorid sodný, protože je velmi dobře rozpustný. Jiné látky se rozpouštějí hůř, proto jich v mořích tolik není. Zvláštní případy jsou vápník a křemík. Řeky přinášejí do oceánů velká množství těchto dvou prvků, ale v mořské vodě je jich přesto málo. Vápník totiž „vychytávají“ různí vodní živočichové (třeba koráli, plži a mlži) a zabudovávají ho do svých schránek nebo koster. Křemík zas používají mikroskopické řasy rozsivky na stavbu buněčných stěn.

Sůl na salinách

To jsou tedy příčiny slanosti mořské vody, jak jim rozumíme na současné úrovni vědeckého poznání. Existuje ovšem ještě několik nedořešených otázek. Není například jasné, proč se různé soli vyskytují všude na světě v prakticky stejných poměrech, ačkoliv se slanost (salinita) jednotlivých moří výrazně liší.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA

Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...