Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč zanikají mraveniště? Co se stane po smrti královny?

Věda

  6:05
Odpověď na tyto otázky je komplikovaná. Sociální uspořádání kolonie se totiž mezi jednotlivými skupinami mravenců výrazně liší. Na otázku odpověděl Mgr. Petr Šípek, Ph.D., z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Mravenec luční (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pomineme-li vnější zásahy vedoucí ke smrti mraveniště (fyzická likvidace, změna prostředí, predátoři, paraziti a podobně), může být kolonie často zničena nebo nahrazena konkurenční kolonií stejného či jiného druhu.

Příkladem jsou nájezdy takzvaných otrokářských mravenců. Při nich královna „otrokářů“ zabije královnu hostitelského druhu a klade potom v jejím mraveništi svá vajíčka. Pokud se z nich líhnou pouze pohlavní jedinci, kolonie časem zahyne, protože vymřou dělnice původního druhu. Pokud se líhnou také dělnice, nahradí postupně ty hostitelské a mraveniště pokračuje ve svém životě – i když jaksi „pod jinou firmou“.

V typickém případě však mravenčí kolonie po smrti své královny chřadne a zmenšuje se, jak odumírají jednotlivé generace dělnic. U některých druhů kladou dělnice po smrti královny neoplozená vajíčka, z nichž se rodí samci (trubci). Ti mohou naposledy šířit geny umírající kolonie.

Mravenci na cestě ke královně

Speciálním případem jsou mravenci žijící v superkoloniích. Jejich hnízda nejsou obývána pouze jednou královnou – často jich zde najdeme až několik desítek. Mladé královny se sem totiž po svatebním letu vracejí. Nové kolonie vznikají, když se část královen a dělnic jednoduše odstěhuje na nové místo.

Tyto dceřiné kolonie ale zůstávají propojeny s mateřskými. Výsledkem jsou pak obrovské superkolonie. Vytvářejí je i známí lesní mravenci rodu Formica. Jedna superkolonie druhu Formica lugubris ze Švýcarska se například rozkládala na ploše celých 25 hektar.

zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Právě čtete