Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zírání do černé díry. Vědci vyvinuli materiál černější než černá

Věda

  6:15
VELKÁ BRITÁNIE - Všichni milovníci černé barvy, od avantgardních umělců po fanoušky metalu, puritány a epigony Coco Chanel, by měli zbystřit. Vědci totiž vyvinuli nový materiál z nanovláken, který je černější než černá, a tudíž by mohl být právem prohlášen nejtmavějším materiálem světa.

Nejčernější materiál foto: Surrey NanoSystemsReprofoto

Vantablack, jak se technologie jmenuje, byla stvořena v britské laboratoři Surrey NanoSystems. Tento takřka "mimozemský materiál" pohlcuje všechno až na 0,035 procent světla. Samotné pozorování materiálu, utkaného z nanovláken 10 000krát tenčích než lidský vlas, je úžasný zážitek. Je totiž tak černý, že si lidské oko nedokáže vysvětlit, na co se to vlastně dívá. Tvar i kontury se ztrácí. Výsledný dojem je tak zírání do bezedné temné propasti.

Cosi černého

Kdyby se Vantablack použil na ušití klasických "malých černých" šatů od Coco Chanel, výstup by byl dost bizarní. Hlava a ruce by totiž vypadaly jakože se vznáší nad černým otvorem.

Surrey NanoSystems materiál z nanovláken "pěstuje" na hliníkových foliích. Ty mohou být různě pomačkány a zřaseny, ovšem jejich části překryté superčernou látkou Vantablack vrstevnatost v sobě pohltí. A výsledkem je opět pohled na amorfní černou prázdnotu. Technický ředitel firmy Ben Jensen tento jev popisuje pro list The Independent: "Předpokládáte, že uvidíte všechny nerovnosti zmačkané hliníkové folie...jenže ono je to černé jak nějaká díra, jakoby tam nic nebylo. Vypadá to velmi zvláštně."

Ušití "malých černých" z Vantablacku Jensen nedoporučuje. V první řadě výrobní náklady by byly opravdu vysoké, neboť výroba materiálu je finančně náročná. Kolik stojí, však odtajnit nemohl. To není ovšem ten největší problém: "Kdyby se z Vantablacku ušilo oblečení, ztratili byste všechny vlastnosti šatů. Lidé odění do Vantablacku by vypadali jako něco divně černého."

Praktické využití superčerného materiálu vidí vědci především u kalibračních kamer, používaných k fotografování nejstarších vesmírných objektů. Snímky se pořizují zamířením kamery do nejčernějšího možného prostředí.

Černá díra

Stephan Westland, profesor z univerzity v Leedsu, zabývající se barevností a technikou, uvádí, že tradiční černá jak ji známe, je barvou světelného spektra a vědci ji nyní pousouvají mimo tento svět.

"Mnoho lidí si myslí, že černá je pouze absencí světla. S tím ovšem nesouhlasím, pokud se tedy ovšem nedívéme do černé díry. Nikdo na světě totiž neviděl nic, co by nemělo vůbec žádné světlo," uvedl Westland a dodává: "S těmito novými materiály se dostáváme nejblíže k podobě černých děr."

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat