Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Získat víza pro lektory? Sisyfovská práce

Věda

  7:30
PRAHA - Lidé mají bilingvní školy v oblibě. Jejich provozovatelé se však potýkají s byrokratickými překážkami, které jim nastražuje stát.
Cizinec (ilustrační foto)

Cizinec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Základní škola Klas funguje ve východních Čechách už pátým rokem. O žáky nemá nouzi. Tamní školáci totiž mají výhodu oproti těm z běžných škol: od první třídy mají část předmětů v angličtině, takže jazyk dobře ovládají.

Předměty v cizí řeči vyučují cizinci. Právě kvůli snahám vedení školy zajistit dětem zahraniční pedagogy je ale nyní fungování školy v ohrožení.

Když začátkem roku žádala šéfka školy o vízum pro novou pedagožku z Filipín, vůbec netušila, že dohadování s úřady potrvá dlouhé měsíce. Od ledna totiž převzalo agendu dlouhodobých víz od cizinecké policie ministerstvo vnitra.

Vyřizování žádostí tak nabralo skluz. „Vždy jsme měli rozhodnutí během měsíce, teď jsme čekali tři čtvrtě roku,“ říká Klára Svobodová z vedení školy. Rozhodnutí přišlo až se začátkem školního roku. A navíc bylo zamítavé.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako důvod úředníci uvedli, že Filipínka nedoložila pracovní povolení. Dlouhé roky přitom úřady dokument od učitelů nevyžadovaly, zákon pro ně totiž stanovuje výjimku. Problém ale je, že takový výklad normy ctila cizinecká policie, ne už ale ministerští úředníci.

Podle těch se výjimka vztahuje jen na pedagogy, kteří fungují při vysokých školách nebo výzkumných ústavech, nikoli na učitele nižších stupňů.

Náhlá změna dostala školu do potíží. Učitelku potřebuje hned, vyřídit pracovní povolení ale zabere měsíce. „Rozhodnutí přišlo pozdě, nemohli jsme si připravit záložní plán,“ stěžuje si Svobodová, která musela místo narychlo obsadit lektorem bez potřebné kvalifikace.

Školy mohou přijít o dotace

Situace je o to vážnější, že se netýká jediného učitele. Na prodloužení pobytu čeká desítka dalších. Místo vyřízení žádostí se na zařízení snesla série kontrol a řízení o vízech bylo v řadě případů pozastaveno. Paradoxně teď může škola „zaplatit“ za to, že byla nucena zaměstnat záskok bez kvalifikace.

„Můžeme přijít o dotace, což se rovná zavření školy i školky,“ bojí se Svobodová. Škola dosáhla alespoň jednoho vítězství. Do věci se vložilo ministerstvo školství, které potvrdilo, že lektorky vyučující na základní škole pracovní povolení dodávat nemusí.

„Zákon se vztahuje i na cizince, kteří působí jako učitel nebo vychovatel ve škole či školském zařízení,“ uvádí právnička Věra Krügerová z ministerstva školství. Ministerstvo vnitra odmítá, že by vyžadováním nadbytečného lejstra pochybilo. „Stanovisko ministerstva školství jsme vyžadovali opakovaně a vždy s jiným výsledkem,“ vysvětluje Petra Schneiderová z tiskového odboru.

„Posuzujeme jednotlivé případy, setkáváme se totiž s tím, že je pedagogickou činností zastírán jiný druh práce,“ dodává. U kantorů školy Klas zatím úřad nápravu nesjednal. „Máme obavy, aby nezamítli i ostatní žádosti,“ říká Svobodová.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...