Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Život na Marsu? Po deseti letech našla sonda Opportunity stopy vody

Věda

  6:50
WASHINGTON - Americká sonda Opportunity, která setrvává na planetě Mars nejdéle ze všech vesmírných výzkumných strojů, našla na této planetě důkazy o někdejší přítomnosti vody. Objev učiněný touto sondou tak podpořil teorie o tom, že na Marsu kdysi mohly být podmínky pro existenci života, uvedla agentura Reuters.

Robotické vozítko Opportunity na Marsu foto: NASA

Vědci si v sobotu připomenou desáté výročí dne, kdy Opportunity dosedla na povrch planety.

Vozítko Opportunity, které původně mělo stejně jako sesterská sonda Spirit na Marsu sloužit pouhé tři měsíce, již přesluhuje desátý rok, což se podepsalo na jeho stavu. Jedno z jeho šesti kol a dva důležité nástroje vypověděly službu již před dlouhou dobou.

Elektronická paměť občas vykazuje příznaky "digitální sklerózy" a jeden ze spojů vozítka je již notně vetchý, avšak sonda stále na Zemi posílá obrázky z rudé planety. "Nikdo nikdy nečekal, že po deseti letech bude sonda zkoumající Mars stále pracovat, a to produktivně," řekl manažer projektu John Callas.

Hlavním cílem vesmírné agentury SAE bude připravit misi na Mars v roce 2021...

Nový objev se podle vědců shoduje s nálezem, který na opačné straně Marsu učinila předloni novější sonda Curiosity. Tento výzkumný stroj vybavený chemickou laboratoří narazil na stopy pitné vody. Opportunity nyní díky analýze vzorků hornin obsahujících vodu dospěla ke stejnému závěru: kromě mnoha míst, kde byla na Marsu přítomna pro život nevhodná voda, se na planetě nacházela i tekutina umožňující existenci života podobného tomu na Zemi.

Tato voda však z planety zmizela před stamiliony let. "Většina aktivity na Marsu, co se týče obyvatelnosti a vody, se soustředila přibližně do první miliardy let," objasnil jeden z hlavních vědců projektu Opportunity Steve Squyers. Mars poté vyschl, k čemuž podle vědců došlo před zhruba třemi miliardami let.

První úspěšné přistání na Marsu se 20. července 1976 podařilo americké sondě Viking 1, jež pak šest let pozorovala a zkoumala povrch. Její rekord v délce pobytu na této planetě překonala až v roce 2010 právě Opportunity.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat