Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zkratka k delšímu životu?

Věda

  7:45
Richard Roberts je optimista. Ne proto, že pracuje na univerzitě ve slunné Jižní Kalifornii, ale protože se domnívá, že snad našel obdobu kamene mudrců – metodu, jak prodloužit život.

Prodloužení života se zatím povedlo prokázat jen u mušek octomilek

Jediní tvorové, kteří z jeho práce zatím měli užitek, byly octomilky v jeho laboratoři, kterým údajně dokázal o třetinu prodloužit život. Podle Robertse není důvod, aby stejná kúra nezabrala u člověka. Sám ale přiznává, že jde jen o domněnku. Jakou metodu Roberts a jeho kolegové použili? Pokusným muškám v těle zablokovali jisté receptory na povrchu buněk. Jedná se o receptory označované anglickou zkratkou GPCR, které jsou spřažené s G-proteiny. Receptory jsou „kotvištěm“ na povrchu buněk, určeným pro skupinu důležitých buněčných signálních látek (v tomto případě zmíněných G-proteinů). Do buňky přichází receptory mnoho životně důležitých signálů, ale i řada „neřádů“.

Poruchy funkce G-proteinů a příslušných receptorů mají patrně podíl na rozvoji cukrovky, některých typů rakoviny a řady dalších chorob. Proto se „kotviště“ GPCR stala jednou z nejzkoumanějších částí buněk. Je na ně „zacílena“ velká část (možná až polovina) léků vyvíjených v poslední době.

Roberts se nevěnoval přímo výzkumu nových léků, ale před několika lety se podílel na vytvoření metody, která umožňovala snadnou práci s krátkými bílkovinnými řetězci, tzv. peptidy.

Právě tato metoda stála u vytvoření dlouhověkých mušek. Roberts s kolegy „naslepo“ vytvořil a namnožil miliony peptidů, kterými pak bombardovali část receptoru GPCR (s celými receptory se špatně pracuje). Tato metoda vůbec neskýtala jistotu výsledku, byla v podstatě náhodná, ale podle Robertse sázka vyšla.

Vědci objevili skupinu peptidů, která se navazovala jenom na GPCR a dokázala je zablokovat. Mušky s látkou blokující tato „kotviště“ v těle žily o třetinu déle bez patrných vedlejších efektů, tvrdí Roberts v časopise Nature Chemical Biology.

Náhodná metoda „bombardování“ receptoru řadou peptidů znamená, že Roberts s kolegy nemají žádnou vědecky podloženou představu, proč jejich postup funguje. Ani proč receptory GPCR tak výrazně ovlivňují stárnutí.

Pokud se ale výsledky podaří ověřit jiným týmům, půjde o šokující úspěch. Nikdo nepovažoval za možné, že by jediný peptid či protein výrazně ovlivňoval tak složitý jev, jakým je stárnutí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!