Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmatená zvířata v teplém Rusku: medvědi odmítají spát, pelikáni letí na Sibiř

Věda

  19:28
MOSKVA - Neobvyklé listopadové teplo, které ovládá celou oblast kontinentálního Ruska, zmátlo kazašské pelikány natolik, že se místo do rodné Afriky vydali zimovat na Sibiř. Podle ruských médií se v Altajském pohoří objevila hejna exotických ptáků, které rekordní teploty popletly tak dokonale, že zamířili přesně opačným směrem.
Pelikáni, ilustrační foto

Pelikáni, ilustrační foto foto: Reuters

"Když jsem ráno vyšel z domu, nevěřil jsem vlastním očím," řekl novinářům Vladimir Pjagin, obyvatel obce Suslovo v altajských horách. "Jak jsem se přiblížil, došlo mi, že vidím pelikány. Zalarmoval jsem celou ves, abychom je pochytali, než je sežerou psi," vylíčil Pjagin dramatický lov opeřenců.

Odchycení ptáci nyní poputují do zoologické zahrady v asi 200 kilometrů vzdáleném Barnaulu, kde přes zimu zůstanou. Krmit je prý zatím budou štikami, okouny a kapry, než obdrží odborné rady svých moskevských kolegů.

Medvědi se odmítají uložit k zimnímu spánku
Rekordně teplý listopad v Rusku nezmátl jen pelikány. Medvědi se odmítají ukládat k zimnímu spánku, hladová zvířata se stahují z lesů k lidským obydlím. V Altaji, kde v listopadu začíná pravá zima a teploty tu dosahují až padesátky pod nulou, je nyní bezmála babí léto. Přes den se teploměr šplhá až k deseti stupňům nad nulou.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.