• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Pelikáni, ilustrační foto

Pelikáni, ilustrační foto | foto: Reuters

Zmatená zvířata v teplém Rusku: medvědi odmítají spát, pelikáni letí na Sibiř

Věda
  •   19:28
MOSKVA - Neobvyklé listopadové teplo, které ovládá celou oblast kontinentálního Ruska, zmátlo kazašské pelikány natolik, že se místo do rodné Afriky vydali zimovat na Sibiř. Podle ruských médií se v Altajském pohoří objevila hejna exotických ptáků, které rekordní teploty popletly tak dokonale, že zamířili přesně opačným směrem.

"Když jsem ráno vyšel z domu, nevěřil jsem vlastním očím," řekl novinářům Vladimir Pjagin, obyvatel obce Suslovo v altajských horách. "Jak jsem se přiblížil, došlo mi, že vidím pelikány. Zalarmoval jsem celou ves, abychom je pochytali, než je sežerou psi," vylíčil Pjagin dramatický lov opeřenců.

Odchycení ptáci nyní poputují do zoologické zahrady v asi 200 kilometrů vzdáleném Barnaulu, kde přes zimu zůstanou. Krmit je prý zatím budou štikami, okouny a kapry, než obdrží odborné rady svých moskevských kolegů.

Medvědi se odmítají uložit k zimnímu spánku
Rekordně teplý listopad v Rusku nezmátl jen pelikány. Medvědi se odmítají ukládat k zimnímu spánku, hladová zvířata se stahují z lesů k lidským obydlím. V Altaji, kde v listopadu začíná pravá zima a teploty tu dosahují až padesátky pod nulou, je nyní bezmála babí léto. Přes den se teploměr šplhá až k deseti stupňům nad nulou.

Autor: ČTK