Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zmizí z Prahy další zeleň? Rozhodnutí má padnout už dnes

Víkend bude teplý a slunečný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víkend bude teplý a slunečný. | foto: Lidové noviny

PRAHA Čeští vědci už dříve varovali před zastavováním volných ploch v Praze. Je však otázkou, zda jejich námitky vyslyší politici. Zastupitelé hlavního města mají dnes rozhodnout o 150 změnách územního plánu. V řadě případů mizí zeleň pod zástavbou.

I zdánlivě nepatrné plácky zeleně mohou zásadně ovlivňovat lidské zdraví. "Máme obavy, že dojde ke zhoršení kvality životního prostředí a to se projeví zvyšováním nemocnosti u dětí," varoval před časem Radim Šrám, předseda Komise životního prostředí Akademie věd ČR.

Stromy i další zeleň podle vědců pomáhají "filtrovat" znečištěný vzduch. Nezastavěné oblasti navíc v některých částech Prahy umožňují, aby se město dočkalo řádného přísunu čerstvého vzduchu – zástava může mnohdy představovat určitou bariéru.

Praha sice chystá nový území plán. Jenže nyní se rozhodla ještě trošku "poupravit" ten stávající. Celkem se jedná asi o 150 změn, které se celkově dotýkají plochy přesahující 350 hektarů.

Domy mají vyrůst těsně u obory Hvězda
A jak některé změny vypadají? V ohybu ulice Nad Kavalírkou na Praze 5 na území určeném pro sportovní účely, kde se dnes z části nachází tenisové kurty a zeleň, má například vyrůst obytný dům s podzemními garážemi.

Pod rodinným domem zmizí skleníky a zeleň na Bílé hoře v Praze 6. Zástavba se ale má dostat i těsně k oboře Hvězda – vyroste podél ulice Moravanů. Zaniknout má také malý parčík poblíž Kutnauerova náměstí taktéž na Břevnově. Tam mají vyrůst polyfunkční bytové objekty.

Podle návrhů by nemělo skončit ani zastavování okolí Botiče. Masivní stavební boom čeká i Kunratice. Dolní Chabry i další okrajové čtvrti se mohou těšit na nová satelitní městečka.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...