Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmizí z Prahy další zeleň? Rozhodnutí má padnout už dnes

Věda

  7:44
PRAHA - Čeští vědci už dříve varovali před zastavováním volných ploch v Praze. Je však otázkou, zda jejich námitky vyslyší politici. Zastupitelé hlavního města mají dnes rozhodnout o 150 změnách územního plánu. V řadě případů mizí zeleň pod zástavbou.

Víkend bude teplý a slunečný. foto: Lidové noviny

I zdánlivě nepatrné plácky zeleně mohou zásadně ovlivňovat lidské zdraví. "Máme obavy, že dojde ke zhoršení kvality životního prostředí a to se projeví zvyšováním nemocnosti u dětí," varoval před časem Radim Šrám, předseda Komise životního prostředí Akademie věd ČR.

Stromy i další zeleň podle vědců pomáhají "filtrovat" znečištěný vzduch. Nezastavěné oblasti navíc v některých částech Prahy umožňují, aby se město dočkalo řádného přísunu čerstvého vzduchu – zástava může mnohdy představovat určitou bariéru.

Praha sice chystá nový území plán. Jenže nyní se rozhodla ještě trošku "poupravit" ten stávající. Celkem se jedná asi o 150 změn, které se celkově dotýkají plochy přesahující 350 hektarů.

Domy mají vyrůst těsně u obory Hvězda
A jak některé změny vypadají? V ohybu ulice Nad Kavalírkou na Praze 5 na území určeném pro sportovní účely, kde se dnes z části nachází tenisové kurty a zeleň, má například vyrůst obytný dům s podzemními garážemi.

Pod rodinným domem zmizí skleníky a zeleň na Bílé hoře v Praze 6. Zástavba se ale má dostat i těsně k oboře Hvězda – vyroste podél ulice Moravanů. Zaniknout má také malý parčík poblíž Kutnauerova náměstí taktéž na Břevnově. Tam mají vyrůst polyfunkční bytové objekty.

Podle návrhů by nemělo skončit ani zastavování okolí Botiče. Masivní stavební boom čeká i Kunratice. Dolní Chabry i další okrajové čtvrti se mohou těšit na nová satelitní městečka.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete