Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znalosti žáků z ekologie či mediální výchovy prověří testování

Evropa

  7:00
PRAHA - Znalosti žáků z mediální výchovy či ekologie změří nové testování. Porovnání škol v takzvaných průřezových tématech přitom neprovádí ministerstvo školství, jako například v případě státní maturity nebo testování 5. a 9. tříd, ale soukromá firma CCA Group ve spolupráci se společností Scio a sdružením Studnice.
Asijský školák - ilustrační foto

Asijský školák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na projekt získaly 11 milionů korun z evropských fondů. Testování je pro školy dobrovolné a zdarma. Řekl to manažer portálu www.prurezovatemata.cz Pavel Škarban. Testování pořádané od 18. února do 1. března je určeno žákům 8. a 9. tříd.

ČTĚTE TAKÉ:

"Očekáváme, že se přihlásí asi 220 škol, zatím jich máme 140," uvedl Škarban. Je to přitom už o druhé testování tohoto typu, první se konalo loni. Test obsahuje 42 otázek například z oblasti multikulturní výchovy, sociální výchovy nebo výchovy k myšlení v evropských a globálních souvislostech.

Testovány nebudou jen znalosti

Tato průřezová témata zavedla do výuky školská reforma, vyučovat se mohou i jako součást jiných předmětů nebo v rámci takzvaných projektových dnů. Žáci se kromě znalostí učí třeba i vzájemné spolupráci a komunikaci. Testovány ale budou jen znalosti.

Na rozdíl od státní maturity se tento test může na školách psát v různých dnech, a existuje tak možnost, že si děti z různých škol mezi sebou řeknou testové otázky. Po skončení testování dostanou školy výsledky asi do dvou týdnů, kromě výsledků každého žáka bude součástí srovnání také umístění školy v celkovém žebříčku. Ten ale bude anonymní, škola se tedy dozví jen své pořadí, a ne to, jak si vedla škola ve vedlejším městě.

Součástí projektu je portál s metodikou pro pedagogy, jak tyto nové předměty učit. Najdou zde i testové otázky včetně otázek postojových, které zjišťují právě schopnosti a dovednosti žáků. Projekt potrvá do dubna, financován je z programu EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat