Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Znečištěné ovzduší rostlinám prospívá

Nečekaný poznatek o vlivu znečištěného vzduchu na rostliny má dopady i na boj s globálním oteplováním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

tak tak

Experimentálně zjištěné účinky

tedy jsou.... nárůst CO2 lineárně zvýšil výnosy, NOx fungují jako dodatečné hnojivo, prachové částice stimulují svorbu mraků, tj. opět stimulují výnosy, navíc díky zvýšení albeda ochlazují. Máme tedy opravdu pádné důvody autisticky čistit vzduch.

0/0
1.5.2009 15:52

Jan Baltus

To se ví už dávno - ale

Tento poznatek není nový, vyšší obsah CO2 je pro fotosyntézu dobrý ale jen do určité meze. Pak nastává naopka kolaps, rostliny rostou tak ryche, se lidově řečeno zhroutí. Kdy konečně LN přestańou tisknout články, jejichž hodnota je mizivá nebo spíše dokonce matoucí.

0/0
30.4.2009 11:06

TTSO

ještě jedne krásný paradox-oteplování vede k snížení požárů

ještě jedne krásný paradox-oteplování možná povede k snížení rizika požárů:

S postupujícím globálním oteplením budou rozsáhlé oblasti výrazně sušší a odborníci se obávají, že to s sebou přinese zvýšené riziko rozsáhlých požárů. Američtí vědci v čele s Philipem Higuerou z Montana State University však došli k závěru, že změny ve vegetaci mohou efekty globálního oteplení do značné míry kompenzovat. Svědčí o tom změny ve vegetaci a četnost požárů, ke kterým docházelo v posledních 15 000 letech na Aljašce. Higuera a jeho kolegové prozkoumali usazeniny na dně aljašských jezer. Pylová zrna ve starých vrstvách bahna prozradila  složení tehdejší vegetace. Z množství mikroskopických částic sazí mohli vědci usoudit na rozsah a četnost požárů. Ukázalo se, že změny ve složení vegetace byly důležitější než změny klimatu. Například před 10 500 lety vládlo na Aljašce sucho a k tomu se zde výrazně oteplilo. Požárů však nepřibylo, protože „hořlavé“ keře nahradily listnaté stromy, jejichž porosty nejsou ke vzplanutí tak náchylné. Před 5000 roky nastoupilo chladnější a vlhčí klima, což na první pohled věštilo snížené riziko požárů. Ve skutečnosti však propukaly velké požáry častěji, protože se rozšířily vysoce „hořlavé“ jehličnany......

Takže někdy je "logika" značně ošemetná věc ....;-)

0/0
29.4.2009 13:19

qwerty

autorovi článku

možná by bylo lepší si nejdříve trošku ujasnit pojmy, než začnete dezinformovat veřejnost.  CO2 máte plné plíce.  Sodovkový plyn NENÍ žádné znečištění.... Už k tomu jenom schází fotka slunečního kotouče sotva viditelného přes hustý černý dým valící se s komínů nikdoneví jaké továrny...  Mizerná novinařina.

0/0
29.4.2009 13:07

TTSO

Re: autorovi článku

Vážený qwerty, článek není vůbec o CO2, ale o aerosolech nebo srozumitelněji o mikroskopických prachových částicích.

Autor české textu se snažil říci, že současné snižování produkce aerosolů může paradoxně vést k snížení schopnosti rostlin absorbovat CO2 někam k hodnotám před rokem 1960 ....... a to je celé....

0/0
29.4.2009 13:15

František

Odkaz na článek paní Mercadové

Přidávám odkaz na časopis Nature, je tam abstrakt článku ze kterého čerpají lidovky. Týká se především CO2 a vlivu difúzního záření na fotosyntézu.

http://www.nature.com/nature/journal/v458/n7241/full/nature07949.html

0/0
29.4.2009 12:43

Realista

No hlavně to prospívá lidem!

Ti mají těch 10% uhlíku v plicích!!R^ V Ústeckém kraji ještě více. Zcestná hypotéza zaplacená průmaslovou lobby.;-)!!Vylezte si tam na první kopec a podívejte se jak lesy ČR jenom kvetou;-) Holé pláně Vás přesvědčí na Bouřňáku, Klínovci i jinde, kde dříve byl hluboký les.

0/0
29.4.2009 12:17

Michal1

Re: No hlavně to prospívá lidem!

To je lokalni problem zpusobeny sirnymi a NOx exhalacemi lidove demokratickych elektraren CSSR, NDR a PLR! Lokalni vlivy nelze srovnavat s globalnimi. Vice k problemu jsem napsal doleji. Ale v kazdem pripade - at lokalnim, nebo globalnim souhlasim s Vami, ze lidstvu zadne exhalace a zadne znecisteni z dlouhodobe perspektivy neprosopiva a nebude-li v blizke budoucnosti drasticky omezeny, budou predznamenanim upadku a posleze konce nasi civilizace, mozna dokonce i cloveka, jako zivocisneho druhu.....

0/0
29.4.2009 12:38

Michal1

Jake znecisteni ovzdusi?

To se bohuzel "nedovidame". Pokud se jedna o CO2 - tak ten ve zvysenych davkach pusobi jako hnojivo - podili se zasadnim zpusobem na tvorbe biomasy (6CO2 + 6H2O + svetlo = C6H12O6 + 6O2 => fotosynthese, synthesa cukru v rostlinach, ktery je zakladem polysacharidu tvoricich strukturu vsech rostlin).

Pokud se jedna o NOx - tak ten taktez pusobi jako hnojivo - dusik, ktery rostliny mohou pouzit pouze ve forme dusikatych soli (nitraty) je zakladnim kamenem aminokyselin, ktere jsou nutne k synthese bilkovin. Ostatni nutne prvky k rustu rostil (draslik, fosfor, sira, stopove prvky...) se na znecisteni ovzdusi markantne nepodileji - s vyjimkou siry v rozvojovych zemich, ktere nemaji prostredky na odsireni velkych spaloven fosilnich paliv napr. elektraren. Je ale faktem, ze nejen vzduch je lidskou cinnosti znecisten, ale i vody a ty zejmena fosforem, ktery jednak uklada energii v rostlinach v podobe adenosintrifosfatu, ktery je druhak slozkou DNA a dale je nutny k rozmnozovani rostlin. I ten se zasadnim zpusobem projevuje na tvorbe biomasy - zejmena, ale ne jen, ve vode (bujeni ras). Dalsim faktorem zvysene produkce biomasy je nepochybne i globalni oteplovani (= delsi vegetacni obdobi v mirnych a subarktickych pasmech, rychlejsi rust rostlin pri vyssich teplotach - pozor zde je ale rychle dosazena hranice, kdy vysoka teplota je pro rust kontraproduktivni).

0/0
29.4.2009 12:11

Michal1

Re: Jake znecisteni ovzdusi? 2.cast

A srovnavat rust rostlin a ukladani uhliku v zemi, resp. na dne mori je osidne. Vime, ze biologickym rozkladem biomasy = kompostovani se vice nez 90% uhliku vraci do atmosfery v podobe puvodniho CO2. Pouze pri anaerobnim rozkladu (treba v bazinach, ktere likvidujeme) se velka cast uhliku skutecne v pude uklada). Bohuzel presny kolobeh uhliku v prirode jeste nezname. Faktem ale je, ze lidskou cinnosti = odlesnovani, masove spalovani fosilnich paliv (lidstvo je schopno behem trech, ctyrech generaci spalit vetsinu uhliku, ktery priroda stovky milionu let ukladala ve forme uhli, ropy, metanu z odumrelych organismu) se slozeni nasi atmosfery meni. Puvodni zemska atmosfera byla bez kysliku (redukcni) v ktere vedle dusiku bylo znacne mnozstvi metanu, amoniaku a kyslicniku uhliciteho = pro dnesni organismy byla nedychatelna. Miliardy let trvalo, nez rostliny atmosferu premnenily, obohatili ji kyslikem (fotosynteza) a vycisili od redukcnich plynu (amoniak, metan) a CO2. (V dejinach Zeme byly uz i periody s obsahem kysliku okolo 30%! - Myslim, ze to byly druhohory?)Chce-li lidstvo dlouhodobe prezit neni jine cesty, nez udrzeni slozeni atmosfery ve stavu, v jakem jsme jako zivocisny druh vznikly. A tady neni jina cesta, nez omezit produkci CO2 a jinych znecistujicich komponentu, nebo tyto separovat a dlouhodobe ukladat. Nic neni zadarmo, ani nase civilizace, ani nas blahobyt - obe vedou  podle 2. termodynamickeho zakona k narustani entropie a jeji posun zpet je spojen s velkym mnozstvim energie (opet 2. termodynamicky zakon, ktery je zakladnim zakonem fyziky, ktery nelze obejit!).

0/0
29.4.2009 12:12

SelskýRozum

Re: Jake znecisteni ovzdusi? 2.cast

Jak je to s těmi fyzikálními zákony opravdu? Země není uzavřený systém, ale otevřený. Spoustu energie vyzařuje vně systému. Musí tedy entropie na Zemi narůstat nebo nemusi?

0/0
29.4.2009 19:36

Michal 1

Re: Jake znecisteni ovzdusi? 2.cast

Celkove musi. Samozrejmne prijem energie ze Slunce umoznuje zivot => zmenseni entropie (zivot neni zadarmo!). Ale v konecnem uctovani musi entropie narustat. Napr. kazda produkce energie (spalovani at horeni, nebo dychani, traveni...) je provazena narustem entropie.....

0/0
30.4.2009 19:00

TTSO

teď je potřeba udělat výzkum, že zvýšené ukládání uhlíku

a) teď je potřeba udělat výzkum, že zvýšené ukládání uhlíku rostlinami přírodě nějak škodí, protože je "nepřirozené"

b) že nárust zelené hmoty mimo prales  tam kdesi  v džungli je špatné ..

Prostě uvidíme stejné schizofrení akce jako například "boj proti invazním druhům" versus "pěstovaní nových plodin pro biopaliva a štěpku", kdy nám zástupci stejných organizací nařizují proti invazním druhů zasáhnout a ochránit tak "biodiversitu" na druhou stranu jásají nad platážemi  stejných druhů určenách k topení v biokotli.....;-)

0/0
29.4.2009 12:06

f-prag

pozor ,,, to se Bursikovi nebude libit urcite tu zpavu Klaus

pozorrrrrrrrrrrr   to se Bursikovi nebude libit

to urcite Klaus si nechal vypracovat tu zpravu ,,, bude kricet Bursik  a slavna Jakelin bioemisni bude pritakavat - ta sice jako vzdy nebude vedet o cem je rec  ale sliset ji budeeeeeeeeeeeeeeee

0/0
29.4.2009 11:58

STARIK

A OBCHODU TAKY

JAK NAM PREDVEDL VRAH JAPONSKYCH DETI Rv;-(

0/0
29.4.2009 9:25

hank bukowsky

uhlíku se uložilo do země o 10% více

Jenže, o kolik více ho bylo vyprodukováno a o kolik více v mil. tunách ho v ovzduší je?

0/0
29.4.2009 9:14

jen tak

Re: uhlíku se uložilo do země o 10% více

Uhlík se produkuje? Ty brďo, to už musel někdo najít kámen mudrců. Nevíte, jak jsou daleko se zlatem? ;-D;-D. No jo, globální oteplovač se v praxi neztratí.

0/0
29.4.2009 9:25

Elektron

Re: uhlíku se uložilo do země o 10% více

Samozřejmě, že se uhlík produkuje - v jádrech masivních hvězd. Zlato větinou až při výbuchu supernovy. Nato není potřebakámen mudrců :-P

0/0
29.4.2009 11:25

jen tak

Re: uhlíku se uložilo do země o 10% více

Žjóva, to jsem si myslel, že se to děje jen ve vesmíru a ono se to bastlí i někde u nás a zamořuje to oceány 8-o

0/0
29.4.2009 12:42

Pavel, Brno

Všem asi ne!

Jeden z nedávných výzkumu týkající se následku zvýšeného množství oxidu uhlicitého v atmosfére prokázal, že oxid uhlicitý znatelným zpusobem okyseluje morskou vodu a negativne pusobí na korálové útesy. Bude-litrend pokracovat, hrozí znicení korálových útesu (které pusobí v mnoha cástech sveta nejen jako ochrana pred bouremi a tsunami), tím k odumrení nekterých druhu živocichu a nabourání celého ekosystému! Informace viz článek: http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2005/02/050202_climate_oceans_pckg.shtml

u týkající se následku zvýšeného množství oxidu uhlicitého v atmosfére prokázal, že oxid uhlicitý znatelným zpusobem okyseluje morskou vodu a negativne pusobí na korálové útesy. Bude-litrend pokracovat, hrozí znicení korálových útesu (které pusobí v mnoha cástech sveta nejen jako ochrana pred bouremi a tsunami), tím k odumrení nekterých druhu živocichu a nabourání celého ekosystému! Informace viz článek: http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2005/02/050202_climate_oceans_pckg.shtml

covat, hrozí znicení korálových útesu (které pusobí v mnoha cástech sveta nejen jako ochrana pred bouremi a tsunami), tím k odumrení nekterých druhu živocichu a nabourání celého ekosystému! Informace viz článek: http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2005/02/050202_climate_oceans_pckg.shtml

0/0
29.4.2009 8:52

Elektron

Re: Všem asi ne!

Ten link stačil jen jendou, ale díky, takhle ho určitě nikdo nepřehlédne :-)

0/0
29.4.2009 11:23

Ach jo (bls1)

Zase tak to nepřekvapuje

Podíváte-li se na těžko přístupná místa (např. skalnaté kopce), kde člověk nezasahuje, tak to, co bylo dřív holé, dnes zarůstá. Na tom se může podílet více faktorů. Úbytek býložravců, prachové imise, vyšší koncentrace NOx nebo stopových prvků. CO2 se mi zdá nejméně pravděpodobné. Ovšem že by z toho něco bylo pro lidstvo pozitivní, to bych tedy neřekl.

0/0
29.4.2009 8:43

Vlastimil

Re: Zase tak to nepřekvapuje

Prohlížíte-li staré fotografie, povšimnete si, že krajina byla dříve jaksi "čistější" a upravenější - bylo zde méně křovisk a ploch zarostlých všelijakým plevelem, zato více holých míst. Za rozhodující faktor této změny považuji pokles lidské péče o krajinu - chybí volně se pasoucí dobytek a kosa! Tedy žádný vliv klimatických změn nebo znečištěného ovzduší - jak prosté!

0/0
29.4.2009 10:01

TTSO

Re: Zase tak to nepřekvapuje

Však také zelení chtějí oholit  Říp protože ještě před150 lety na něm byla pouhá lesostep  a les na něm vysázeli neekologičtí "národovci"

0/0
29.4.2009 11:56

Ach jo (bls1)

Re: Zase tak to nepřekvapuje

Schválně jsem napsal "skalnaté kopce", aby bylo jasné, že toto nemyslím. I v Praze najdete několik takových míst, kam určitě nikdy nikdo na trávu králíkům nechodil a dobytek by si tam srazil vaz.

0/0
30.4.2009 8:47

jen tak

Třeba by si vědci mohli přečíst akvaristickou příručku, ...

věděli by, že dřív se vzduchovalo, aby se neudusily rybičky a dnes se do vody pumpuje CO2, protože rybičky se nedusí a rostlinky lépe rostou. Bursíku Bursíku, chce to číst! Ty o CO2, Kačka o biomase.

0/0
29.4.2009 8:40

Veverka

Stará vesta

Už asi padesát let je známo, že nízké koncentrace exhalátů zvyšují výnos kulturních plodin. Vysvětlovalo se to tím, že šlechtitelské stanice byly poblíž vesnic a měst a šlechtitelé nevědomky vybírali rostliny, které toto nejlépe snášely. Navíc je běžně známo, že nízké koncentrace toxických látek často stimulují růst organismů, které pak ve vyšších dávkách usmrcují.  Například herbicidy,. Další příklad - obchodníci s koňmi jim dávali arsén. Měsíční kůra začínala nízkými dávkami, které se postupně zvyšovaly a nakonec zase snižovaly. Koně byli bujní, leskla se jim srst. Jen je bylo potřeba po kůře  co nejdříve prodat.

V exhalátech jsou tu další užitečné látky , především kysličníky dusíku, které s vodou se dostávají do půdy a mají účinek dusíkatých hnojiv (toto je trochu složitější, někteří autoři to popírají.). Po odsíření elektráren se nedostatkovým prvkem v půdách stává síra. Tedy exhalace kysličníků síry, které přecházejí na kyseliny a soli jsou pro rostliny potřebné, zvláště pro řepku.

    Na padesát let nehnojených pokusech vedle ruzyňského letiště postupně vzrůstají výnosy.

0/0
29.4.2009 8:26

Bart

Re: Stará vesta

Na těch pokusech... pěstují furt stejné odrůdy? Že ne?

0/0
29.4.2009 12:02

No...

Zelení už zase pláčou,berete jim hračku !

Jak teď zdůvodní ekonomickou likvidaci poloviny lidstva v zájmu záchrany planety před skleníkovými plyny a znečišťováním ????? Jste nezodpovědní !!!  :-):-P

0/0
29.4.2009 7:36

Bublina

Pochopitelně, je to základ organického života na zemi

V článku chybí zásadní informace, co je znečištěné ozvduší. Pokud se myslí třeba znečištění aerosolem kyseliny sírové, pak rostliny asi nijak zvlášť neporostou :)

Proto usuzuji, že se jedná o stále omílané "znečištění" CO2.

To, že v atmosféře s vysšším obsahem CO2 se drasticky urychluje růst zelené hmoty je znám stovky let a je také známo, že to je hlavní samoregulační princip udržování nízké koncentrace CO2 v atmosféře (ověřeno za posledních sto a více mil let).

Zkoumání a možné využití kinetiky tohoto procesu je v podstatě jediným vědecky ospravedlnitelným způsobem, jak "řídit" koncentraci CO2 na rozdíl od různých pološílených pokusů CO2 "někam ukládat".

0/0
29.4.2009 2:27

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...