Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Způsobují mravenci zkrat vedení?

USA

  12:00
Je pravda, že někteří mravenci mohou způsobit zkrat elektrického vedení? V nové rubrice LN "Zeptejte se vědců" na otázku čtenáře odpovídá biolog Jan Frouz z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Mravenci - ilustrační foto foto: Shutterstock

Mravenci druhu Solenopis invicta pochází z Jižní Ameriky, ale v současnosti jsou významnými škůdci v řadě subtropických částí světa (v jižních státech USA, Austrálii, Tchaj-wanu, Filipínách a jižních provinciích kontinentální Číny). Člověku mohou způsobit bolestivé pobodání, zvláště pokouší-li se narušit jejich hnízda. Odsud také označení fire ants (ohniví mravenci). Mohou napadat též domácí a hospodářská zvířata a jsou velmi efektivními predátory, kteří významně mění tvář lokálních hmyzích společenstev.

Významný díl škod způsobených těmito mravenci připadá na škody způsobené právě na elektroinstalaci. Mravenci jsou totiž přitahováni elektrickými zařízeními pod proudem, která mohou zkratovat a způsobovat tak značné škody. Zkratování elektrické instalace těmito mravenci představuje v Texasu nejčastější příčinu poškození světelné dopravní signalizace. Přestože se tomuto jevu věnovala nemalá pozornost, přesné příčiny tohoto chování nejsou zcela objasněny.

PTEJTE SE:

Další podobné otázky pro vědce pište na www.facebook.com/VedaLN nebo na adresu zahady@lidovky.cz

Autor: