Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žraločí mládě zplozené bez otce

Věda

  8:06
Neobvyklý případ „panenského početí“ zkoumají biologové u žraloka. Samice, která téměř donosila mládě, nebyla v kontaktu se samcem nejméně osm let. Samička žraloka černocípého (Carcharhinus limbatus), kterou před lety získalo středisko mořského výzkumu v americkém Virginia Beach, nebyla ničím výjimečná. Přišla na svět na volném moři, ale už jako mládě byla odchycena.

Žralok černocípý žije v tropických mořích foto: Lidové noviny

V novém domově, kde dostala jméno Tidbit, žila spokojeně osm let. Před rokem a čtvrt Tidbit uhynula. V té době měřila přes 1,5 metru. Rutinní vyšetření těla a následná pitva přineslo velké překvapení: Tidbit byla březí. Mládě, které nosila, bylo normálně vyvinuté a téměř připravené k samostatnému životu.

Podivuhodné však je, že Tidbit se nikdy nepářila. „Žila zde osm let bez kontaktu se samcem svého druhu,“ říká Beth Firchau, která se o ryby v akváriu stará.  Že se ošetřovatelé nepletou, potvrdili genetici. Tým vedený expertem na žraloky Demianem Chapmanem ze Stony Brook University zkoumal DNA nenarozeného mláděte a zjistil, že jeho genetický materiál pochází pouze z matky. Svá zjištění vědci publikovali v časopise Journal of Fish Biology.

Jde teprve o druhý prokázaný případ partenogeneze, tedy vzniku mláděte z vajíčka neoplozeného spermií, u žraloků. Poprvé tento jev vědci zaznamenali vloni v květnu u samičky kladivouna v zoo v Nebrasce.

Samice, které se pod tlakem prostředí k této rozmnožovací strategii uchýlí, nemohou na svět přivést samce. Potomci mohou mít pouze pohlavní chromozom X. Tato nouzová varianta předání genů proto nikdy nemůže zajistit přežití druhu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!