Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zranění mravenci se vystavují riziku

Věda

  12:19
PRAHA - Mravenčí dělníci (i příslušníci jiných druhů sociálního hmyzu) si na konci života neužívají důchodu, ba naopak. Přecházejí k riskantnějším úkolům. Starší dělníci se tak vydávají shánět potravu mimo hnízdo, zatímco mladší vykonávají bezpečnější práci uvnitř hnízda. Zvyšuje se tak průměrný věk všech dělníků, a tím i celkový objem práce, který dělníci odvedou.
Rozřazení do pracovních skupin se neděje mechanicky jen podle věku, mravenci do nich přechází i na základně zhoršení zdravotního stavu. Zjistil to Dawid Moron s kolegy z krakovské Jagelonské univerzity v experimentu s jedenácti koloniemi mravenců Myrmica scabrinodis. Všechny pokusné mravenčí společnosti se skládaly jen z mladých dělníků.

Polovinu jedinců entomologové poškodili na zdraví. Buď je vystavili větším dávkám oxidu uhličitého (CO2), který jim okyseluje krev, a ničí tak nervovou soustavu, nebo poškodili povrch jejich těla, a učinili je tak náchylnější k infekci. Zraněné mravence vědci označili barvou. Sledování během následujících týdnů pak ukázalo, že obarvení mravenci se častěji účastní riskantních výprav.

V případě jedinců vystavených CO2 vědci navíc zjistili, že jako první se vstříc nebezpečí vydali nejhůře postižení mravenci. U mravenců s poškozeným povrchem těla nebyla souvislost mezi mírou poškození a změnou pracovních úkolů patrná. Nejspíše proto, že určit postup infekce je těžší než v případě otravy CO2, domnívají se polští entomologové ve studii v časopise Animal Behaviour.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!