Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrušte Miss UK, studentka není sexuální objekt, žádá iniciátorka protestu

Věda

  11:00
"Není to akce zhrzených děvčat, ale lidí, kteří si myslí, že je to nehodné univerzitní sféry," říká v rozhovoru se serverem Lidovky.cz studentka Johana Chylíková. Iniciativa Za Karlovku bez sexismu poslala rektorovi otevřený dopis, ve kterém jej žádá o zastavení zneužívání dobrého jména univerzity ke komerčním účelům a zdůrazňuje, že prezentace studentek jako sexuálních objektů na akademickou půdu nepatří.

Johana Chylíková. foto: Foto: archiv Johany Chylíkové

Lidovky.cz: Vystoupili jste proti Miss UK otevřeným dopisem, který jste poslali rektorovi. Co Iniciativa Za Karlovku bez sexismu přesně požaduje?
Chceme, aby organizátoři soutěže Miss Univerzity Karlovy dále nepoužívali dobré jméno naší nejprestižnější univerzity. Domníváme se, že soutěž Miss UK je v zásadním rozporu s univerzitními ideály a slouží jako prostředek k výdělku úzké skupině lidí. Soutěž je explicitně sexistická v tom, že je zde kladen důraz výhradně na vzhled studentek a nikoliv na jejich schopnosti a znalosti, tedy vlastnosti, které mají co do činění se studiem a vzděláváním. Poslední místo, kde by měly být ženy hodnoceny za svůj vzhled, je univerzita.

Miss Univerzity Karlovy

Miss Univerzity Karlovy pořádá soukromá firma. Organizátoři však nemají záštitu Univerzity Karlovy, ačkoliv její jméno v názvu používají. Podle organizátora Tomáše Gavlase se ale na přípravě podílejí studenti a absolventi univerzity. Chtěli prý spolupracovat i se školou, ale "ostré feministické jádro studentek" proti zapojení školy do podobného projektu protestovalo. Proti Miss UK vznikla na škole iniciativa Za Karlovku bez sexismu, k níž se na sociální síti Facebook připojila tisícovka lidí. 

Lidovky.cz: Iniciativa vznikla a působí převážně na Facebooku. Kdo za ní konkrétně stojí?
Zakladatelkou iniciativy jsem já a Kateřina Kňapová, nicméně spousta dalších lidí za iniciativu aktivně vystupuje. Pak jsou tu ještě více než tři stovky lidí, převážně studentů, kteří se podepsali pod otevřený dopis rektorovi UK. Své podpisy připojili ale i pedagogové a další lidé. Například i socioložka Jiřina Šiklová.

Lidovky.cz: Vaše vystoupení rozpoutalo na univerzitě diskusi. Zaregistrovali jste podporu i od oficiálních institucí Karlovy univerzity?
Ve čtvrtek Akademický senát Fakulty humanitních studií vydal zprávu s doporučením rektorovi, aby podnikl potřebné kroky k tomu, aby tato soutěž dál nezneužívala dobré jméno této vzdělávací instituce. V tomto nás podpořili i kandidáti do senátu Filozofické fakulty.

Anketa

Patří soutěže miss na akademickou půdu?

Ano, nevidím v tom žádný problém 1779
Ne, soutěže miss by na univerzitách být neměly 3019
Nedokážu se rozhodnout 86

Lidovky.cz: Bylo by pro vás přijatelné, kdyby pro výběr vítězky byly podstatné i jiné věci než vzhled? Co například vědomostní test?
Myslím si, že to z povahy soutěže miss není možné. Soutěže miss jsou založeny na prezentaci dívek v plavkách a ve spodním prádle, o vzdělání a schopnosti tam nejde. Organizátoři mají mnoho sponzorů jako např. modelingovou agenturu, automobilku, výrobce alkoholických nápojů a další. Kdyby tato soutěž miss byla o tom, že by normálně oblečené, průměrně vypadající dívky hrály šachy, asi by se organizátorům soutěže těžko sháněly peníze. Jednoduše řečeno - kdyby miss transformovali v nějakou intelektuální soutěž, tak na to sponzory neseženou.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Nečelíte osočování, že se dopisem mstí závistivé holky, které nejsou dost hezké na to, aby se soutěže zúčastnily?
Jistě. To je argument takových těch "skalních" zastánců soutěže. Není to akce zhrzených děvčat, ale lidí, kteří si myslí, že je to nehodné univerzitní sféry. Domnívám se však, že řešit vzhled lidí, kteří proti něčemu protestují, je irelevantní. V naší iniciativě je rovněž velký počet mužů, v žádném případě se nejedná výhradně o protest žen.

Lidovky.cz: Přesto se však Kateřina Kňapová, která iniciativu spoluzakládala, do podobné soutěže před několika lety přihlásila...
Ano, to je pravda, účastnila se soutěže Miss Academia, částečně i proto, aby o soutěži napsala článek pro studentský časopis. Bylo to před třemi lety, když jí bylo dvacet. Naše iniciativa není v žádném případě namířena proti účastnicím soutěže, účast v nějaké soutěži krásy jim neodepíráme. Vadí nám pouze to spojování soutěže krásy s akademickou půdou.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat