130 let

Komár. | foto: Reprofoto

Zúčtují komáři s malárií?

Věda
  •   15:58
PRAHA - Přenašeči malárie se proti nemoci brání stejně jako lidé, jen účinněji. Nabízí se možnost, že bychom nemoc porazili spojenými silami.

Malárie představuje jeden z největších zdravotních problémů současného světa. Postihuje půl miliardy lidí, a každý rok si vybere „daň“ v podobě více než milionu životů. Parazituje na nás i ekonomicky. V některých státech na výdaje spojené s jejím léčením připadá 40 procent rozpočtu veřejného zdravotnictví.

Ale malárie netrápí jenom lidi. Je patrně nepříjemná i těm, kteří za její epidemii mohou, komárům rodu Anopheles. Ti šíří skutečné původce choroby - prvoky zimničky, když sají lidskou krev.

Komár podle odborníků slouží jako živý „inkubátor“ zimniček. Naštěstí vývoj zimniček v jeho těle trvá velkou část jeho dospělosti (14 dnů). Komár je tedy infekční jen několik dní na sklonku svého života a to už už mnoho obětí neoblétne.

Ale patrně jsme komáry podcenili: nejsou pasivními šiřiteli nemoci, bojují s ní a vedou si dobře. Parazit totiž škodí i jim: napadení jedinci hůře létají, kladou méně vajíček a mají poškozené slinné žlázy.

Není tak divu, že se „komáři nechtějí nechat nakazit, a na útok odpovídají velmi účinným mechanismem“, říká doktor Kennet Vernick z univerzity v Minnesotě. Jak moc účinný vlastně je, ukázali on a jeho kolegové v časopisu Science.

Vědci při namnožení vzorku komárů Anopheles gambiae zjistili, že plná pětina komárů nemá v těle žádného parazita, i když je týden předtím krmili nakaženou krví. A celá řada dalších komárů měla v těle velmi málo zimniček. Takže parazitům se v organismu hostitele nedaří zrovna skvěle. Vědci vystopovali imunitu komárů až ke genu, který ji způsobuje (pojmenovali ho APL1).

Nejzajímavější na celé zprávě je fakt, nakolik je odolnost proti malárii poměrně rozšířená. Navzdory obecné představě, pro většinu komárů podle Vernicka platí, že je u nich obvyklé být zdravý. Odborníkům se tak otevřely netušené možnosti boje s malárií. Protože mezi komáry je relativně málo jedinců se slabostí pro malárii, stává se realistickou možností „zbavit populaci špatných genů“.

K tomu by mohla sloužit například jistá houba, která byla už loni schválena proti kobylkám. Rozmnožuje se v těle hmyzu, který se dostal do kontaktu s povrchem pokrytými jejími spórami a zabije ho. Člověku má být neškodná. Při pokusech se také zjistilo, že z neznámého důvodu spíše zabíjí komáry zimničkou než ty zdravé. Vernick tedy navrhuje „prosít“ houbou populaci komárů.

Jiní odborníci varují, že realizace takového plánu je zatím spíše „fantazie“. Může v sobě skrývat množství rizik, a proto bude vyžadovat ještě další výzkum.

Autor:
  • Mohlo by vás zajímat
Témata: malárie, nemoc, Minnesota