Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvykneme si na mobily na zápěstí?

Věda

  6:00
Zatímco ještě před rokem byl mobil v hodinkách spíše zbožným přáním designérů a funkční prototypy se daly počítat na prstech jedné ruky, letošní rok jasně ukazuje, že konvergence těchto dvou zařízení je nevyhnutelná.

Hodinky/mobil LG GD910 zvládnou i videohovor v sítích třetí generace. foto: LGReprofoto

Snaha integrovat tyto dva nesourodé společníky do jednoho celku je poměrně stará, jedny z prvních hmatatelných výsledků přinesl až rok 2006, kdy Sony Ericsson představil svůj model MBW-100. Na první pohled se jedná je o něco masivnější pánské hodinky, ty v sobě však ukrývají bohaté možnosti spolupráce s mobilním telefonem.

Sony Ericsson MBW-100

Po spárování s bluetooth jste mohli být na displeji informováni ikonou o příchozí zprávě nebo e-mailu, v případě telefonátu pak o jméně volajícího. Později přišly další podobné modely, a to včetně dámské edice. I přes relativně omezenou funkčnost se tento hybrid stal vítaným společníkem pro všechny, které příliš obtěžuje manipulace s mobilem – takto ji lze snížit na minimální míru.

Nejasné začátky
O tom, kdo první představil plnohodnotný mobil v hodinkách se dodnes vedou spory. Prakticky každý větší výrobce totiž představil svůj koncept, přičemž některé z nich se dostaly až do fáze funkčních prototypů, ale do masové výroby se nepustil nikdo.

Prvenství si tak nejspíše odnáší čínská společnost CECT, která začala v roce prodávat přístroj s označením F88, který disponoval futuristickým designem, barevným displejem a dokonce možností připojení externího fotoaparátu. Podporoval však pouze CDMA sítě.

M500 Watch Phone

Pro GSM sítě nejspíše prvenství patří australské firmě SMS Technology. Její šedesátigramové hodinky M500 Watch Phone mají displej s rozlišením 128 x 160 bodů a úhlopříčce 1,5 palce. O napájení se stará 400mAh akumulátor, s nímž má zařízení vydržet na příjmu 80 hodin anebo tři hodiny hovoru, který probíhá prostřednictvím bluetooth sady.

Slibná budoucnost
Trh hodinkami s funkcemi mobilu několik posledních let spíše stagnoval, protože mu chyběl silný impuls od nějakého dominantního výrobce, který by široké masy zbavil strachu z používání takového nestandardního řešení. Zdá se však, že se začíná blýskat na lepší časy.

Do hry se totiž nevložil nikdo menší než Microsoft. Sám Steve Ballmer na veletrhu v Barceloně demonstroval, jak může vypadat takový videohovor, který uskutečníte pomocí hodinek. O hardware se postarala společnost LG, konkrétně její přístroj GD910. Ten by se měl začít prodávat v průběhu roku, a to i v České republice, což je vzhledem ke slibované nabídce více než dobrá zpráva.

LG GD910

Přístroj totiž zvládne všechna čtyři pásma GSM a přidává k nim i sítě třetí generace, v nichž zvládne přenášet data rychlostí 7,2 Mb/s. O vykreslení obrazu volaného stejně tak jako o zobrazení dalších údajů se postará displej s úhlopříčkou 3,6 centimetrů a rozlišením 176 x 220. Krom toho se budete moci spolehnout na hlasové vytáčení nebo psaní SMS podobným způsobem, jakým se tak děje na ostatních dotykových mobilech od LG.

Přidají se i ostatní?
Nakolik bude model od LG úspěšný napoví až následující měsíce. Důležité však bude, aby se zařízení tohoto druhu zbavila stigmatu „prototypu“ nebo dokonce „experimentu“, za který jsou ochotni utrácet peníze jen fanoušci techniky nebo movití zákazníci, nikoli však běžní spotřebitelé.

Jedním z důležitých faktorů může být i rozšíření napříč značkami. Dalším velkým hráčem, který se k této iniciativě připojí, bude Samsung. Ten totiž na CeBITu představil svůj „Wrist Watch Phone“. Zatím však o něm není známo příliš informací – bude ovšem disponovat OLED displejem a na evropských trzích bychom se s ním mohli setkat v závěru roku.

Anketa

Nosíte hodinky?

Ano 549
Ne 300
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!