Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvyšující se teplota ohrožuje australské koaly

Věda

  7:00
SYDNEY - Australským koalám hrozí v důsledku zvyšujících se teplot vyhubení, pokud nebudou přijaty naléhavé kroky na jejich ochranu. Mezi nimi by nemělo chybět především vysazování stromů, které koalám poskytnou přístřeší, a eukalyptů, aby měly dostatek potravy. S odvoláním na novou studii o tom informovala agentura AFP.

Koala se dožívá 15 až 20 let foto: Shutterstock

Vedoucí studie Mathew Crowther z Univerzity v Sydney uvedl, že vědci tři roky s pomocí satelitu sledovali 40 koal v severozápadní části Nového Jižního Walesu, aby posoudili jejich zvyky.

PSALI JSME:

Jednalo se o první výzkum, který porovnával, jak tito po stromech lezoucí vačnatci tráví dny a noci. Studie zjistila, že klíčové pro přežití koal jsou velké, vzrostlé stromy s hustými listy. To platí především během extrémního počasí, jako jsou lesní požáry a vlny veder.

Vedra a kácení stromů

"Náš výzkum potvrdil, že koaly se během dne schovávají na různých druzích stromů a v noci se krmí na eukalyptech," uvedl Crowther. "Zjistili jsme, že čím větší je ve dne horko, tím vyšší stromy s hustšími listy koaly vyhledávají, aby se před teplem schovaly."

Na rozdíl od vybíravosti v jídle - koaly jedí listy jen z úzkého okruhu eukalyptových druhů - zjistila studie, že útočiště hledají na relativně široké škále stromů. Kácení lesů pak zvyšuje jejich zranitelnost v době, kdy teploty v Austrálii lámou rekordy.

Koala.

Čtvrtinu ze sledované skupiny v roce 2009 vyhubila vlna veder, která předcházela ničivým požárům, jež si v Austrálii vysloužily přídomek "černá sobota". To je "alarmující statistika s ohledem na zvyšující se četnost extrémního počasí", dodal Crowther.

Podle oficiálních údajů bylo letošní září nejteplejší, jaké bylo kdy v Austrálii zaznamenáno. Národní průměrné teploty byly o 2,75 stupně vyšší než dlouhodobý průměr. Letošek se patrně stane nejteplejším zaznamenaným rokem a překoná tak dosud největší horka z roku 2005.

Než do Austrálie v roce 1788 dorazili britští osadníci, přesahoval počet koal deset milionů. Nyní jich ve volné přírodě zbývá asi 43.000 kusů; sčítání je ale složité, protože koaly se zdržují vysoko ve větvích stromů.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat