Na rozsáhlé studii mapující výskyt těžkých kovů v houbách pracují odborníci z Mendelovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Zaměřují se na přesně vytipované lokality v polesí Vápenná a Domašov.
Vědci našli na jihu Čech ohrožené vodní brouky. Pískovny mají velký potenciál, připomínají rašeliniště![]() |
„Ve vybraných lokalitách odebíráme vždy v několika bodech zhruba půl litru vzorku hrabanky a svrchní minerální půdy, kde jsou předpoklady nejvyšších koncentrací potenciálně nebezpečných látek získaných z imisí. Tyto vzorky pak putují k analýzám do laboratoře,“ uvedl Martin Valtera z Mendelovy univerzity.
Vědci zároveň zkoumají přítomnost potenciálně rizikových prvků v jedlých houbách, kvůli nimž se mohou tyto prvky dostávat do potravinového řetězce lesní zvěře i k houbařům. „Po převozu do laboratoře houby nejprve důkladně očistíme, vysušíme a poté nameleme. Následně probíhá mikrovlnný rozklad vzorků v lučavce královské. Takto připravené vzorky jsou analyzovány pomocí atomového absorpčního spektrometru, který změří jejich přesné prvkové složení,“ uvedl Valtera.
Vědci se zaměřují především na měď, kadmium, zinek a olovo. „Některé těžké kovy jsou také karcinogenní. Pokud bychom našli v houbách extrémní hodnoty, měli bychom proto houbaře upozornit, že není vhodné, aby houby v rizikových oblastech sbírali a konzumovali je pravidelně,“ doplnil Václav Pecina z Vysokého učení technického v Brně. Podle dosavadních výsledků může být problematické zejména kadmium, které ve sledovaných houbách pravidelně překračuje uznávané hygienické limity.
Pozor na cizí vetřelce, varují vědci. Škodlivé invazivní druhy se šíří napříč planetou![]() |
Těžké kovy se do půdy podle vědců dostávají jako plynné či prachové znečištění nebo v kapalné podobě se srážkami. V horských lesích navíc zvyšují zátěž prostředí prachem a chemikáliemi nasycené mlhy, které jsou zde velmi významným zdrojem srážek. Svou roli hrají smrky, které mají vysokou schopnost zachytávat látky z ovzduší. Cílem studie je mimo jiné upozornit, že i v nedotčených oblastech může docházet ke kontaminaci kvůli atmosférickému znečištění, které může putovat na značné vzdálenosti. Podle odborníků jde především o proudění průmyslového znečištění z Ostravska a z průmyslových oblastí Polska, ale i z Pardubicka nebo Královéhradecka.