Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Velká města zápasí s chybějícími místy na gymnáziích. Vyřeší to propojení s odbornými školami?


Gymnázia už teď praskají ve švech. A bude hůř. Počet žáků vycházejících z 9. tříd poroste až do roku 2024, poté by měl mírně klesnout a setrvat na hladině 13 tisíc. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Premium Doporučujeme
Demografická křivka prozrazuje, že během tří let budou v Praze a Brně chybět tisíce míst na středních školách, především na gymnáziích. O ty totiž stoupá zájem dlouhodobě nejvíce. Zřizovatelé proto chtějí otevírat nové školy, podporovat soukromé subjekty a zejména posílit propojení všeobecného a odborného vzdělávání.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Středoškoláků bude výrazně přibývat – to je shrnuto a podtrženo výsledek studie, kterou si nechal vypracovat pražský magistrát. Studie vycházející z demografické křivky říká, že velký nárůst počtu absolventů 9. tříd poroste až do roku 2024, poté by měl mírně klesnout a setrvat na hladině 13 tisíc žáků. Jen pro srovnání – v letošním roce je to v Praze přesně 9436 žáků. 

„Je třeba zdůraznit, že interpretace dat je v tomto ohledu velmi obtížná, neboť je vždy třeba zohlednit řadu faktorů a proměnných jako volba žáků a rodičů nebo dostupnost dopravy,“ upozorňuje pražský radní pro školství Vít Šimral. Ať už bude přesné číslo vypadat jakkoliv, už teď je jasné, že za tři roky ukončí základní školu o 30 procent více žáků než dnes. Největší zájem je přitom o gymnázia.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!